02_strona_blog_dzienkobiet_v1

Dzień Kobiet w Lettly jest codziennie! Jak budujemy równościowe miejsce pracy?

Równość, wzajemne wsparcie i zrozumienie są wpisane w nasze DNA. 8 marca to okazja do propagowania dobrych praktyk, które powinny zostać z nami na co dzień. Brak luki płacowej, urlop menstruacyjny i dobra komunikacja to nie są puste słowa – to nasza wieloletnia praktyka.

Dbanie o zdrowie każdego dnia

Na co dzień wspieramy koleżanki z pracy na kilka sposobów. Podstawą jest urlop menstruacyjny — każdy przechodzi okres inaczej, a te osoby, które się czują gorzej, mogą wziąć płatny dzień wolny. Ponadto zapewniamy darmowy dostęp do środków higienicznych, co jest dla wielu wygodne i po prostu miłe.

Kraje takie, jak Hiszpania, Japonia i Korea Południowa urlop menstruacyjny mają wpisany w Kodeks Pracy. W Polsce coraz częściej mówi się o tym “beneficie”, jednak nadal niewiele firm go ma. 

Czy nie boimy się, że dodatkowe dni wolne będą nadużywane?

Jako szefowa widzę, że im więcej wolności dajemy, tym lepiej funkcjonuje zespół. Nie obawiam się nadużyć czy zaległości w firmie w związku z wprowadzeniem urlopu menstruacyjnego, bo ufam osobom, które zatrudniam.

Zuzanna Śleszyńska, Creative Director, Co-Founderka w Lettly

A co z mężczyznami? Czy nie czują się pominięci?

To nie jest tak, że tylko osoby menstruujące mogą wziąć urlop. Wszyscy, którzy czują się źle, mogą wziąć płatny dzień wolny — bez zwolnienia od lekarza. Dla nas ważniejsze jest to, aby każdy czuł się komfortowo, niż to, że musi spędzić 8 godzin przy komputerze.

Jakub Orłowski, CEO i Co-Founder w Lettly

Dbanie o zdrowie naszych współpracowniczek, to nie tylko wolne podczas okresu, ale też ubezpieczenie zdrowotne. Wybraliśmy taki pakiet, w którym jest endokrynolog, a nie jest to częsty wybór. Leczenie endokrynologiczne to odpowiedź na coraz częstsze problemy z chorobami autoimmunologicznymi i problemami z tarczycą.

Zamiast kwiatka — równość!

Według Badania SAR kobiety stanowią 69% całej branży komunikacji marketingowej. Pracownic jest dużo więcej, ale nie sprawia to, że nie ma luki płacowej — wynosi ona średnio dla umowy o pracę 11%, a dla B2B 14%. Dla porównania: w Polsce skorygowana różnica w wynagrodzeniach między kobietami i mężczyznami ma 10,4%. 

Branża marketingu i komunikacji nie odbiega od krajowej średniej, ale nie jest to powód do radości! To dobry moment, aby pomyśleć, czy zamiast goździka i czekoladek, lepiej będzie wręczyć kobietom równe wynagrodzenie.

U nas wynagrodzenia nie są uzależnione od płci, nie mamy różnic w podwyżkach lub awansach. Wiele stanowisk kierowniczych i managerskich zajmują kobiety, tym samym przełamujemy branżowe stereotypy.

Zuzanna Śleszyńska, Creative Director, Co-Founder w Lettly

Aby zespół potrafił z sobą rozmawiać, nawet o trudnych tematach, zorganizowaliśmy warsztaty komunikacyjne. To na nich team otworzył się na mówienie o różnorodnościach i swoich potrzebach, ale w podejściu porozumienia bez przemocy.

A co ma do tego strategiczny influencer marketing?

Działamy w zgodzie ze swoimi wartościami i wspieramy działania prokobiece. Współpraca z Fundacją Rak’n’Roll w projekcie „Zbieram na włosy” pomogła zwrócić uwagę na problem utraty włosów podczas leczenia onkologicznego, a jednocześnie pokazać siłę i odwagę kobiet w walce z chorobą. 

Nasze działania pomogły podbić zasięgi kampanii od Kulczyk Foundation i Okresowa Koalicja, której celem było zapewnienie bezpłatnego dostępu do środków menstruacyjnych i edukacja na temat zdrowia menstruacyjnego w szkołach. 

Razem z Lactacyd promowaliśmy ciałopozytywność, a projekt z Iwostin podkreślał znaczenie pielęgnacji skóry, jednocześnie zachęcając kobiety do bycia sobą.