Wybór ambasadora marki

Jak wybrać ambasadora do promocji marki? Zanim to zrobisz, musisz sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Zacznij od tego, jakie wartości są dla Ciebie najważniejsze – przekaz influencera powinien być z nimi spójny. Nie zapominaj również o określeniu, ile chcesz wydać na taką współpracę.

Ambasador Twojej marki, czyli kto?

Postanowiłeś, że chcesz skorzystać ze współpracy z influencerem. To świetny ruch, ale co dalej? W internecie działają tysiące twórców  prezentujących treści niemal na każdy temat, o różnych zasięgach, znanych bardziej lub mniej. Jak się w tym odnaleźć? Jak określić, który ambasador marki będzie dla Ciebie idealny?

Chętnie opowiemy Ci, jak my to robimy – dowiedz się o nas nieco więcej i zobacz, jak działamy. Zaplanowaliśmy i poprowadziliśmy już setki kampanii reklamowych dla największych marek. Z przyjemnością przygotujemy ją również dla Ciebie.

Kim jest ambasador marki?

Zacznijmy od początku. Kim jest ambasador marki i dlaczego warto go mieć? Taka osoba pełni rolę reprezentanta firmy lub konkretnego produktu. Jest z nim kojarzona, a jego rozpoznawalność „przechodzi” na to, co promuje.

Głównym zadaniem ambasadora marki jest budowanie jej pozytywnego wizerunku, zwiększanie świadomości wśród konsumentów, zwiększanie zaufania i przekazywanie określonych wartości w treściach. Z tego wynika, że dobry ambasador to osoba rozpoznawalna. To może być influencer z dużymi zasięgami, celebryta, aktor, osoba publiczna lub lider opinii, np. ekspert w danej branży. 

Jednak nie zawsze udana współpraca wymaga zaangażowania osoby z pierwszych stron gazet. Wszystko zależy od tego, do jakiej grupy docelowej marka chce kierować swój przekaz. Niekiedy znacznie lepiej sprawdzi się ktoś nieco mniej znany, ale ceniony przez osoby, do których zamierzasz dotrzeć.

Ambasadorzy marek – kilka przykładów

Na pewno znasz wiele takich osób. To na przykład David Beckham promujący H&M, Adidas czy Armani. To również Beyoncé w kampaniach Pepsi, L’Oréal czy Adidas. To także Neil deGrasse Tyson, znany astrofizyk, który został ambasadorem National Geographic. Na naszym podwórku możemy wskazać aktorkę Beatę Tyszkiewicz czy Katarzynę Zielińską – ambasadorki marki Gatta lub Andrzeja Smolika, twarz programu „Keep Walking” marki Johnnie Walker.

Co ciekawe, ambasadorem marki nie zawsze jest „znana twarz”. Nietuzinkową strategię wybrała firma GoPro. Korzysta z treści udostępnianych przez samych użytkowników. Można zatem stwierdzić, że każda osoba nagrywająca filmy sprzętem tego producenta może stać się jego ambasadorem.

Jak wybrać ambasadora do promocji marki?

To jedno z najważniejszych pytań podczas planowania współpracy reklamowej. Nie wystarczy, że ambasador Twojej marki będzie po prostu znaną twarzą. Owszem, z pewnością przyciągnie uwagę, ale niekoniecznie utrzyma ją na dłużej. Nie zawsze również Twoi odbiorcy będą kojarzyć go właśnie z Twoją marką, firmą czy produktem.

Dobra współpraca powinna być oparta na spójnych wartościach. Ambasador marki musi nawiązać autentyczną więź z Twoją grupą docelową i umiejętnie się z nią komunikować. Organizując kampanię z Lettly masz pewność, że osobowość i przekaz influencera są spójne z tym, co reprezentuje Twoja firma.

Autentyczność i reputacja

Kolejną kwestią są autentyczność i reputacja ambasadora marki. Co to znaczy? Zbyt dużo promocji różnych marek może zmniejszać wiarygodność, a to właśnie ona jest tym, co sprawia, że współpraca przynosi oczekiwane rezultaty.

Jeśli influencer reklamuje „wszystko”, traci autentyczność. Zaangażowanie go do współpracy nie zwiększy zaufania do Twojej marki. Takie sprawy zawsze „dogrywamy” przed zaproponowaniem Ci konkretnej osoby do roli ambasadora.

Zasięgi i zaangażowanie odbiorców

Ambasador marki to osoba, która buduje rozpoznawalność Twojej firmy lub produktu oraz wzbudza zaufanie Twoich klientów. By tak było, musi mieć odpowiednie zasięgi. Im większe zaangażowanie odbiorców, tym większy wpływ influencera na ich opinie.

Twarzą Twojej marki może się stać zarówno osoba, którą zna każdy, jak i twórca mniej znany, ale rozpoznawalny w danym środowisku. Który wybór jest lepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli szukasz ambasadora, rozpoczniemy od analizy Twoich potrzeb i poznania Cię bliżej. Dzięki temu będziemy mogli lepiej połączyć Twoją działalność z osobami z określonymi wartościami lub stylem życia.

Naszym zadaniem jest zbadanie rzeczywistej popularności danego twórcy. Przyglądamy się jego działalności, analizujemy zasięgi, obecność w mediach społecznościowych lub innych istotnych miejscach. Masz więc pewność, że nawiązujesz współpracę z kimś rozpoznawalnym i spójnym z Twoim przekazem.

Jak zostać ambasadorem marki?

To Ty chcesz zostać ambasadorem marki? Działasz w sieci, jesteś rozpoznawalny w swojej grupie docelowej i promujesz w niej konkretne wartości? Skontaktuj się z nami! Być może to będzie początek satysfakcjonującej współpracy reklamowej. Pracujemy z różnymi twórcami, bo każdy klient ma inne potrzeby. Dowiedz się więcej, zapewniamy, że warto!