Weryfikacja influencera przed współpracą

Jak wybrać odpowiedniego influencera do współpracy? To niełatwe zadanie. Ambasador Twojej marki powinien być nie tylko spójny z wartościami, które promujesz, ale i skuteczny. Jak to sprawdzić?

Weryfikacja influencera – dlaczego jest tak ważna?

Twórców internetowych z dużymi zasięgami jest sporo. Skąd więc mamy pewność, że proponujemy Ci odpowiednią osobę? Tutaj nie może być miejsca na przypadek. Naszą bazę influencerów na bieżąco aktualizujemy i dodatkowo zawsze dokładnie przyglądamy się każdemu z nich.

Wiemy, kim jest, czym się zajmuje i jakie wartości są mu bliskie. To jednak nie wszystko. Musimy także mieć pewność, czy jego treści faktycznie budzą zaangażowanie odbiorców, jakie ma zasięgi i czy internauci chcą widzieć go na swoich ekranach. Dopiero wtedy możemy z pełnym przekonaniem zaproponować mu współpracę reklamową. Zobacz, jak krok po kroku wygląda przygotowanie do takiej usługi.

Analiza profilu i treści

Bardzo dokładnie weryfikujemy, jak wygląda profil influencera w różnych kanałach i jaki content dostarcza swoim odbiorcom. Sprawdzamy wszystkie dostępne media społecznościowe, aby zbadać, czy przekaz jest spójny, oryginalny i profesjonalny.

Dzięki temu wiemy, z kim mamy do czynienia oraz możemy określić dziedziny, w których dany ambasador najlepiej się sprawdzi. To bardzo ważne, ponieważ dobra współpraca w każdym przypadku musi opierać się na wspólnych wartościach i dopasowaniu.

Wartości influencera

Wartości promowane przez ambasadora muszą być zgodne z Twoimi – to dla nas oczywiste. Musimy mieć pewność, że nie ma między nimi sprzeczności, które będą utrudniać współpracę. Sprawdzamy również, czy twórca nie promuje treści, które są dla Ciebie kontrowersyjne lub nie do przyjęcia. Jesteśmy na bieżąco zarówno z negatywnymi opiniami i niepochlebnymi komentarzami, jak i tymi pozytywnymi na temat działalności danego twórcy.

Lajki, zasięgi, zaangażowanie…

To kolejne bardzo ważne kwestie. Influencer to osoba, która ma ogromny wpływ na wiele aspektów życia. By tak było, musi mieć odpowiednie zasięgi. Jaka liczba obserwujących to minimum? To zależy. Każdy  twórca internetowy jest inny, a jego grupa docelowa ma swoją specyfikę.

Przed zaproponowaniem influencerowi współpracy weryfikujemy poziom zaangażowania jego odbiorców – polubienia, reakcje, udostępnienia i komentarze. Sprawdzamy nie tylko ich liczbę, ale i jakość. Ważne jest dla nas także to, czy wzrost zaangażowania rośnie naturalnie – to daje nam pewność, że nie mamy do czynienia z nieuczciwymi praktykami, np. zakupem fałszywych obserwujących.

Historia współpracy

W internecie nie ma osób „od wszystkiego”. Każdy influencer ma niszę, w której działa. Współprace z konkretnymi markami lub promowanie ich produktów powinny być zgodne z profilem twórcy. 

Najprostszy przykład – jeśli ambasador promuje ideę fair trade i jest twarzą marki tworzącej ubrania w niewielkiej manufakturze, trudno by nagle zaczął promować odzież z sieciówek. Może to robić, jednak jego wiarygodność i autentyczność będzie niewielka, a internauci szybko to wyłapią.

Historia współpracy daje nam nie tylko ogólne pojęcie na temat skuteczności działań podejmowanych w przeszłości, ale i wskazuje na branże, tematy i idee, które są bliskie konkretnemu influencerowi i w których najlepiej się odnajduje. Dzięki temu możemy trafniej łączyć ambasadorów z konkretnymi klientami.

Kim są odbiorcy Twojego ambasadora?

Tutaj dochodzimy do sedna – influencer będzie promować Twoją markę, produkt lub przekaz wśród swoich obserwujących. Dlatego musimy wiedzieć, kim oni są i czy ich preferencje są zgodne z tym, co proponujesz.

Badamy cechy demograficzne oraz zakres zainteresowań, aby mieć pewność, że są to osoby, do których trafi Twoja oferta. Sprawdzamy, kim jest grupa docelowa 

twórcy – czy to nastolatkowe, rodzice małych dzieci lub osoby aktywne fizycznie. Ta wiedza pozwala nam idealnie dobierać ambasadorów dla naszych klientów – tak, aby uniknąć braku spójności.

Co zyskujesz?

Przede wszystkim masz pewność, że proponujemy Ci współpracę z osobą, która oferuje przekaz spójny z Twoimi wartościami, a to podstawa. Autentyczność i wiarygodność w sieci są bardzo ważne, a ich brak internauci bardzo szybko zauważą. Weryfikacja influencera przed współpracą wymaga czasu i staranności, ale pomaga zminimalizować ryzyko i zapewnia idealny start dla udanej kampanii reklamowej. 

Nawiązując z nami współpracę, masz gwarancję, że wykonamy wszystkie powyższe kroki. Nie musisz tego robić samodzielnie – oszczędzasz mnóstwo czasu, a przede wszystkim unikasz nawiązania nieudanych relacji biznesowych. Znamy się na influencer marketingu jak mało kto. Zrealizowaliśmy setki kampanii marketingowych z influencami, dlatego jesteśmy praktykami z krwi i kości. 

Poznaj nas bliżej – sprawdź, jak działamy i jakimi wartościami kierujemy się w pracy. Jeśli masz pytania, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, z przyjemnością porozmawiamy i wyjaśnimy Ci, co i jak.