02_strona_blog_dlugoterminowe_relacje

6 porad, dzięki którym zadbasz o długoterminowe relacje z influencerem

W social mediach każdy walczy o uwagę odbiorców na coraz to ciekawsze pomysły. Do tego co kilka tygodni, a nawet dni zmieniają się trendy. Jak wyróżnić się na tle innych marek działających w mediach społecznościowych? Zainwestuj swój czas w długoterminowe relacje z influencerem! Poznaj 6 porad, które pomogą w nawiązaniu, utrzymaniu i rozwijaniu relacji między marką a twórcą. Dowiedz się, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, jak przygotować skuteczny i spójny brief, a także jak zachować elastyczność.

Po co dbać o długoterminowe relacje z influencerami?

Dzisiejszy świat social mediów jest niezwykle zatłoczony — według IAB w 2022 roku na polskim rynku było ponad 57 tys. kont w social mediach posiadających powyżej 10 tys. obserwujących.

Marki mają do dyspozycji tysiące influencerów z kompletnie różnymi specjalizacjami, a do tego dochodzą różne wielkości kont lub profile nagle zyskujące niezwykłą popularność. Jednak ciągła zmiana twórców, z którymi się współpracuje, nie zawsze jest dobrym pomysłem. Dlaczego warto budować długoterminowe partnerstwa, zamiast skupiać się na krótkoterminowych projektach?

Zalety dłuższej współpracy z influencerem

  1. Wiarygodność i zaufanie — Kiedy influencer współpracuje z marką przez dłuższy czas, to jego rekomendacje są postrzegane jako bardziej szczere. Dzieje się to, ponieważ influencer przy długoterminowej współpracy, pokazuje, że korzysta z usługi przez pewien czas, przez co nie jest to recenzja “na ślepo”. Wzmacnia to zaufanie odbiorców do przekazu, co jest kluczowe w budowaniu lojalnej społeczności.
  2. Głębsze zrozumienie — Długotrwała współpraca pozwala internetowym twórcom na dogłębne poznanie marki i jej wartości, co przekłada się na bardziej przemyślane i spójne komunikaty. Do tego dochodzi lepszy kontakt z Accountami i Managerami, którzy są po stronie firmy, a to wpływa na szybszą i owocniejszą współpracę.
  3. Optymalizacja kosztów — W długim terminie, koszty za post czy kampanię mogą się obniżyć, ponieważ influencerzy lepiej rozumieją, jak skutecznie angażować swoją publiczność w kontekście Twojej marki. Twórca to też człowiek, więc ważny jest dla nich systematyczny zarobek, który osiągną przy długoterminowej współpracy.
  4. Efektywniejsze kampanie — Influencerzy, czujący silną przynależność do marki, często tworzą bardziej angażujące i przekonujące treści, co prowadzi do lepszych wyników działań marketingowych i sprzedażowych. Osoby działające z danym produktem przez dłuższy czas stają się ich ambasadorami.

Wyzwania przy współpracy z influencerem

Nie będziemy udawać, że długoterminowa relacja z influencerem ma same plusy. Po drodze można spotkać też kilka problemów.

  1. Ewolucja interesów — Z czasem marka, jak i twórca mogą chcieć podążać w zupełnie innym kierunku. To jest kompletnie normalne! Dlatego warto regularnie przyglądać się współpracy i upewniać się, że obie strony nadal czerpią korzyści z partnerstwa. Czasem wystarczy drobna korekta kursu, by ponownie razem płynąć w tym samym tempie.
  2. Ryzyko związane z wizerunkiem — Związanie się z influencerem na długi czas może być ryzykowne, jeśli jego wizerunek publiczny ulegnie pogorszeniu. Kluczowe jest, aby mieć plan na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Pamiętaj, szybka reakcja i otwarta komunikacja to Twoje najlepsze narzędzia, aby zarządzać kryzysami.
  3. Potrzeba zmian — Aby uniknąć monotonii, kiedy w każdej kampanii występują te same osoby, to warto wprowadzić coś nowego. Świeże pomysły, innowacje, ale też nowe twarze. To jest normalna ewolucja marki, która ma na celu utrzymanie zainteresowania publiczności. Ale czasami może wystarczyć inny format, śmiałe pomysły, a nawet mała influencerska eskapada do niezbadanych dotąd obszarów.

6 porad, jak zadbać o długoterminowe relacje z influencerem

Współpraca z influencerem to nie tylko chwilowy trend, ale strategia influencer marketingu, która może znacząco wpłynąć na Twoją markę. Aby jednak w pełni wykorzystać jej potencjał, ważne jest, by nie traktować jej jak przelotnej znajomości. Zamiast tego, warto zainwestować swój czas i energię w budowanie solidnych, długotrwałych relacji, które przyniosą obopólne korzyści. Czy zastanawiasz się, jak to zrobić? Oto sześć sprawdzonych porad, które pomogą Ci pielęgnować i rozwijać więzi z influencerami tak, aby współpraca ta była owocna i satysfakcjonująca na dłuższą metę.

#1 Pierwsze wrażenie ma znaczenie!

Pierwszy kontakt z influencerem to jak pierwsza randka – chcesz zrobić dobre wrażenie, aby było kolejne spotkanie, prawda? To właśnie pierwsze spotkanie może zaważyć na całej przyszłej współpracy. Zanim nawiążesz kontakt, dokładnie przeanalizuj profil influencera. Zrozum jego styl, publikę i pasje. Szczere zainteresowanie to klucz, dzięki któremu pokażesz, że go znasz i nie jest to dla Ciebie kolejna osoba do odhaczenia.

Gdy już znajdziesz kontakt, upewnij się, że Twoja wiadomość jest ciepła, profesjonalna i przede wszystkim, spersonalizowana. Unikaj szablonowych wiadomości; influencerzy codziennie otrzymują dziesiątki ofert, więc trzeba się wśród nich wyróżnić. Może skomentuj coś, co Ci zaimponowało w ich pracy lub w ostatnich publikacjach. Nie zapomnij, aby jasno wyrazić, co oferujesz i czego oczekujesz w zamian. Influencerzy cenią transparentność i chcą wiedzieć, jakie korzyści wynikają ze współpracy. Zachowaj uprzejmy kontakt, ale konkretny, bez owijania w bawełnę – to pomoże ustawić odpowiedni ton dla dalszych rozmów i zbudować solidną podstawę dla przyszłej relacji.

Pamiętaj, że każdy szczegół się liczy, od stylu wiadomości, przez podane informacje, po jej estetyczne aspekty. Małe rzeczy, jak używanie imienia influencera, dbałość o poprawność gramatyczną, czy nawet wybranie odpowiedniego czasu na wysłanie wiadomości, mogą znacząco wpłynąć na postrzeganie Twojej marki.

#2 – Jasny, zrozumiały i spójny brief

Dobry brief prowadzi influencera przez projekt, od początku, aż po jego zakończenie. Zadbaj o to, aby był precyzyjny, ale nie ograniczający kreatywności.

  • Na początku określ cel współpracy. Co chcesz osiągnąć? Czy zależy Ci na zwiększeniu rozpoznawalności marki, promocji nowego produktu, czy może na generowaniu ruchu na stronie? Jasno zdefiniowany cel pomoże influencerowi zrozumieć, w jakim kierunku powinien iść.
  • Następnie podaj szczegóły dotyczące oczekiwanych treści. Określ, jakie rodzaje postów lub filmów są oczekiwane, jak często mają być publikowane i na jakich platformach. Nie zapomnij wspomnieć o wszelkich ważnych wytycznych dotyczących marki, takich jak ton komunikacji czy paleta kolorów.
  • Kolejnym krokiem będzie umowa z influencerem. O tym możesz więcej przeczytać w naszym artykule: Współpraca z influencerem — o czym musisz pamiętać?.

Pamiętaj, że dobry brief to nie tylko zbiór zasad, ale to też przestrzeń dla inspiracji. Pozwól influencerowi na własne pomysły i sugerowanie zmian, które mogą jeszcze lepiej rezonować z jego publicznością. Współpraca, w której obie strony czują, że mają realny wpływ na finalny kształt projektu, często przynosi najlepsze efekty.

Jasny, zrozumiały i spójny brief to nie tylko przepis na sukces danej kampanii, ale i na budowanie trwałych, efektywnych relacji z influencerami. Pamiętaj, że to, co jest oczywiste dla Ciebie, może nie być takie dla kogoś, kto po raz pierwszy spotyka Twoją markę.

#3 – Dobra, transparentna komunikacja to klucz do sukcesu

Nie ma nic gorszego w relacji influencer-marka, niż gra w zgadywanki. Dobra komunikacja to fundament, na którym buduje się wszystkie udane projekty, a w przypadku współpracy z influencerami, transparentność jest absolutnie kluczowa.

Pierwszym krokiem do zapewnienia płynnej komunikacji jest ustanowienie jasnych kanałów i regularności wymiany informacji. Czy wolicie komunikować się mailowo, przez Slacka/Messengera/Whatsuppa, czy może telefonicznie? Jak często planujecie rozmowy statusowe? Ustalenie tych podstaw na samym początku pomoże unikać nieporozumień i sprawnie reagować na wszelkie wyzwania.

Bądź zawsze otwarty na pytania i wątpliwości ze strony influencera. Pamiętaj, że ta osoba nie zawsze będzie znać wszystkie niuanse Twojej marki lub klienta, a Twoim zadaniem jest zapewnienie im niezbędnych informacji, by mogli jak najlepiej wykonać swoją pracę. Zachęcaj do zadawania pytań i oferuj pomoc, kiedy tylko to możliwe.

Równie ważna jest jasność odnośnie oczekiwań i celów. Upewnij się, że obie strony rozumieją, na co dokładnie się zgadzają i jakie są kryteria sukcesu. To nie tylko zapobiegnie frustracji, ale także pomoże w wypracowaniu strategii, która maksymalizuje potencjał kampanii.

W Lettly zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest komunikacja, dlatego też w ramach „Influencer is not an idea” pokazaliśmy nasze podejście. W kampanii tej podkreślamy, że influencerzy to nie tylko twórcy treści, ale przede wszystkim ludzie z własnymi pomysłami i emocjami. Dzięki temu udało nam się zbudować jeszcze głębsze i bardziej autentyczne relacje, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność realizowanych działań.

#4 – Otwartość na feedback i elastyczność do zmian

Influencerzy znają najlepiej swoich obserwujących, bo mają z nimi bezpośredni kontakt. Ich spostrzeżenia i sugestie mogą być nieocenionym źródłem wiedzy o tym, co rzeczywiście rezonuje z odbiorcami.

Tobie w końcu zależy na dotarciu do tej grupy docelowej, więc musisz dopasować komunikat do nich. Dlatego zachęcaj twórców internetowych, aby dzielili się swoimi przemyśleniami i obserwacjami. Czasami drobna zmiana w podejściu czy w treści może przynieść znacznie lepsze wyniki.

Plan kampanii może wydawać się idealny na papierze, ale w teście “na żywo”, które zaczynają się w trakcie jej realizacji, może wyjść kompletnie inaczej. Trzeba być gotowym na to, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem, a nawet, że będzie się zmieniał cały harmonogram lub pomysł (nawet kilka razy!). W takich sytuacjach niezwykle ważna jest elastyczność, aby szybko dostosować strategię. Poprawki, czy zmiany nie traktuj jako porażki, lecz jako szansę na optymalizację i naukę.

Elastyczne podejście marki, pokazuje influencerom, że ich opinie są cenione i mają realny wpływ na kształt kampanii. Taka postawa buduje zaufanie i wzmacnia relacje, a także pokazuje, że jesteście prawdziwym partnerem, a nie tylko kolejnym klientem.

Przygotuj się na to, że każda kampania to podróż, podczas której obie strony uczą się od siebie nawzajem, dostosowując kurs w miarę potrzeb.

#5 – Szacunek do prywatności i granic

Influencerzy, choć publicznie aktywni i dzielący się swoim życiem prywatnym, również mają prawo do prywatności i komfortu. Ustalenie jasnych granic na początku współpracy może zapobiec wielu nieporozumieniom i budować wzajemne zaufanie.

Szacunek dla prywatności influencera to również kwestia etyczna. Unikaj narzucania się z prośbami, które mogą wykraczać poza zakres ustalonej współpracy, takimi jak naciskanie na udostępnianie treści, które mogą być zbyt osobiste lub wrażliwe. Influencer powinien czuć, że jego granice są respektowane, a jego komfort psychiczny jest równie ważny, jak wyniki, które generuje.

Ponadto rozważ kwestie dotyczące zgodności publikowanych treści z wartościami, jakie reprezentuje twórca. Współpraca powinna być spójna z obu stron i nie powinna wymuszać na żadnej ze stron zmiany jego głosu. Zachowanie autentyczności jest kluczowe dla sukcesu długoterminowej współpracy.

Pokazując, że cenisz ich prywatność i granice, nie tylko zbudujesz silniejsze i zdrowsze relacje, ale także zwiększysz szanse na mocną relację. Z drugiej strony, kiedy odbiorcy widzą, że influencer jest szczery w tym, co robi, to chętniej mu ufają. W świecie, gdzie autentyczność i zaufanie są na wagę złota, takie podejście może znacząco wyróżnić Twoją markę na tle konkurencji.

#6 – Długoterminowe myślenie i planowanie przyszłych działań

W świecie szybkich kampanii i chwilowych trendów prawdziwą wartość przynosi strategiczne i długoterminowe planowanie współpracy z influencerami. Aby zbudować trwałe i efektywne relacje, warto myśleć o przyszłości już na początkowym etapie współpracy.

Zacznij od rozmowy z influencerem o planach i aspiracjach, a także podziel się swoimi. To pozwoli Wam lepiej zrozumieć, jak możecie się wzajemnie wspierać i spotkać po drodze.

Planując długoterminowo, warto pamiętać o możliwościach rozwoju i poszerzania zakresu współpracy. Pomyśl o kolejnych wspólnych projektach, ale też działaniach niestandardowych, wydarzeniach stacjonarnych czy nawet spersonalizowane produkty — to może otworzyć nowe ścieżki rozwoju dla obu stron.

W długoterminowej relacji z influencerem nie powinno być “statusu quo”, dlatego regularnie badaj i oceniaj wyniki, a także dostosuj strategię w oparciu o uzyskane dane. Jednocześnie bądź otwarty na sugestie influencerów, którzy mogą mieć cenne spostrzeżenia pochodzące z bezpośredniego kontaktu z ich publicznością (powtarzamy się, ale to jest ważne!).

Przyszłościowe myślenie w kontekście współpracy z influencerami to inwestycja, która wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania, ale jej owoce mogą znacząco przewyższyć początkowe koszty i wysiłek. Ustalając solidne fundamenty na początku, możesz zbudować coś, co przetrwa próbę czasu i przyniesie długofalowe korzyści zarówno marce, jak i twórcom.

Podsumowanie

Zbudowanie długoterminowej relacji z influencerami to proces, wymagający więcej niż jednorazowego kontaktu. To strategiczne działania, które jeżeli są dobrze wykonane, przynoszą korzyści zarówno marce, jak i influencerowi. Nasze 6 porad pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał tej współpracy, jednocześnie zachowując autentyczność, szanując obie strony i prowadząc do wzajemnego wzrostu.

Od pierwszego wrażenia, przez jasność komunikacji, aż po elastyczność i szacunek dla granic — każdy aspekt jest istotny. Przyjęcie otwartego podejścia do feedbacku i gotowość do adaptacji, to nie tylko klucz do skutecznych kampanii, ale także fundament trwałej współpracy. Pamiętając o tych zasadach, możesz zbudować relacje, które przetrwają próbę czasu i będą korzystne dla obu stron.

W Lettly staramy się wcielać te zasady w życie poprzez nasze kampanie, takie jak „Influencer is not an idea”, gdzie podkreślamy wartość ludzkich relacji i głębokiego zrozumienia między markami a twórcami. Dzięki temu nasze projekty są nie tylko efektywne, ale również autentyczne i inspirujące.

Ostatecznie, strategiczne podejście do współpracy z influencerami nie tylko zwiększa zasięg i poprawia wyniki, ale także buduje solidne fundamenty dla przyszłych inicjatyw marketingowych. To inwestycja w przyszłość!