Remont to nie tylko mozolne nakładanie kolejnych warstw farby czy wkręcanie śrub. To opowieść o marzeniach, które zaczynają się od pustego pokoju i pędzla. Do zostania prawdziwym bohaterem w swoim domu może namówić dobry marketing, wystarczy stworzyć content, który będzie miał kilka sprawdzonych trików. Jak zrobić influencer marketing w branży budowlanej? Jak dotrzeć do osób, które nie boją się chwycić za pędzel i wiertarkę, aby zmienić swoje mieszkanie?
Dlaczego marketing budowlany jest trudny?
Z pozoru może się wydawać, że wystarczy kilka ładnych zdjęć na Instagramie marki, by ruszyła sprzedaż kafelek, gładzi i mebli. Jednak rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. Influencer marketing w branży budowlanej, z całym bagażem specjalistycznej wiedzy i wysokich oczekiwań odbiorców, wymaga zupełnie innego podejścia do promocji niż choćby moda czy kosmetyki.
Mamy do czynienia z bardzo zróżnicowaną grupą docelową. Dominują wśród niej mężczyźni w wieku 25–60 lat, którzy wiedzą, jak posługiwać się wiertarką czy poziomicą oraz potrafią pomalować ściany. Z drugiej strony nie brakuje też kobiet, które coraz częściej same biorą do ręki śrubokręt. Do tego dochodzą wszyscy entuzjaści DIY – osoby uwielbiające majsterkować, tworzyć własne projekty i szukać sprytnych patentów na to, jak tanio i ciekawie odświeżyć swój dom. Każda z tych grup ma swoje ulubione produkty i sposoby na remont, więc przekonanie ich do nowych rozwiązań wymaga czegoś więcej.
Kolejnym wyzwaniem jest złożoność produktów. Trudno „sprzedać” wiertarkę, farbę do łazienek czy szafy do samodzielnego złożenia, wyłącznie za pomocą uśmiechu i zachwytu nad designem. W tej branży bardziej niż gdziekolwiek indziej liczy się merytoryka, wiedza i doświadczenie. Influencerzy muszą potrafić wyjaśnić, dlaczego akurat ten produkt dobrze się sprawdza, jakie ma parametry techniczne i jakich efektów można się spodziewać. Wymaga to zarówno praktycznej wiedzy (najlepiej popartej własnym doświadczeniem), jak i umiejętności przełożenia branżowego żargonu na język zrozumiały dla obserwatorów. Dobra prezentacja to też konkretne porady, które odbiorca będzie mógł wykorzystać we własnym domu.
Influencer marketing w branży budowlanej bywa wymagający, ale jednocześnie stanowi świetną okazję do pokazania produktów w akcji. Gdy twórca z pasją opowiada o swoim remoncie, pokazuje krok po kroku, jak coś zamontować lub odnowić, a do tego dzieli się swoim doświadczeniem, to odbiorcy czują, że za tym wszystkim stoi realna wartość. Z kolei firmy zyskują ambasadora, który nie tylko wzbudza zaufanie, ale też potrafi zaprezentować rozwiązania krok po kroku, rozwiewając wątpliwości i inspirując do działania. Bo jeśli ktoś już się przekona, jak w praktyce korzystać z nowej taśmy malarskiej czy pistoletu do malowania natryskowego, to do zakupu brakuje mu tylko jednego: chęci, by zrobić to samo we własnym domu.
Kampanie influencer marketingowe w branży budowlanej i remontowej
Jeszcze kilka lat temu akcje promocyjne w tym sektorze kojarzyły się głównie z katalogami i ulotkami w sklepach, dziś widać wyraźny zwrot w stronę social mediów. W ostatnich 2–3 latach wiele znanych marek postawiło na współpracę z influencerami, którzy potrafią pokazać praktyczne zastosowania produktów, dzielić się sprawdzonymi patentami i zarażać pasją do remontów czy DIY. Przyjrzyjmy się zatem kilku przykładom!
Castorama
Telewizyjne programy z metamorfozami wnętrz biją rekordy popularności, a ich weteranką pozostaje Dorota Szelągowska. W swoim charakterystycznym stylu, pełnym swobody i humoru, pokazuje, jak odświeżyć salon lub zrobić rewolucję w całym domu. Od kilku lat współpracuje z Castoramą, a to daje jej dodatkowe pole do popisu – w odcinkach pokazuje, jak wybiera się do sklepu i co jest w ofercie. Oprócz samego lokowania produktu, Dorota daje praktyczne wskazówki, jak wykorzystać produkty Castoramy w nieoczywisty sposób. Market budowlany również na swoim kanale na YouTube dodaje niektóre odcinki jej programów.
Castorama nie ogranicza się do jednego influencera, współpracuje z kolejnymi…pięcioma! Na kanale YouTube pojawia się ekipa „5 Sposobów Na…”. Mamy tu błyskawiczne filmy z prostymi trikami i projektami DIY. To w sam raz dla tych, którzy lubią od razu zakasać rękawy i zabrać się do działania. Ponadto są też serie odcinków, gdzie influencerzy zajmują się np. ogródkiem działkowym. Co ciekawe, chłopaki ze „5 Sposobów Na…” czasami dostają “gościnne” rady od Doroty Szelągowskiej.
Takie połączenie doświadczenia Doroty z praktycznymi poradami „5 Sposobów Na…” sprawia, że klienci Castoramy nie tylko wiedzą, jakie produkty wybrać, ale też zyskują gotowe pomysły i inspiracje.
Leroy Merlin
Leroy Merlin to kolejny sklep budowlano-remontowy, który rozumie, jak ważne są działania w mediach społecznościowych. Marka współpracuje z twórcami na Instagramie, gdzie pokazuje, jak ich produkty i rozwiązania mogą pomóc przy remoncie czy aranżacji wnętrz, a nawet w ogrodzie.
Przykładem takiej kooperacji jest @pierwszytata, który na swoim profilu dzieli się postępami w wykańczaniu domu. Na nagraniach widać, jak krok po kroku realizuje kolejne etapy prac, korzystając między innymi z narzędzi czy materiałów Leroy Merlin. Dzięki temu odbiorcy mogą podejrzeć, co sprawdza się przy budowie lub remoncie, a także jak wygląda cały proces – od pierwszej warstwy farby po montaż listew przypodłogowych.
Z kolei @jasperrr55 wszedł w świat DIY, gdy odnawiał starą szafkę nocną swojej mamy przy pomocy farb i wałka z Leroy. Miłośnicy ogrodów również znajdą coś dla siebie! Na profilu projektantek ogrodów, @iza_i_olga_fabrykaogrodow, pojawiły się filmy, w których dawały krótkie rady: jak przygotować ogród przed zimą, jakie oświetlenie na tarasie lub jaką choinkę wybrać.
Marka Leroy Merlin potrafi trafić do różnych grup odbiorców, pokazując jednocześnie produkt w realnym użyciu. Obserwatorzy dostają gotowe pomysły, dowiadują się czegoś nowego i, co najważniejsze, inspirują się do własnych domowych metamorfoz.
IKEA
IKEA od lat zaskakuje nas kreatywnymi i niekonwencjonalnymi kampaniami. W 2023 roku marka rozpoczęła akcję #IKEAStarterPack, tworzoną wspólnie z przedstawicielami Gen Z, z Tribbsem, bryską, Wielorybkiem i Ciepłe Skarpety. Akcja zabierała widzów do uniwersum IKEA — wejście tylko przez wrota torby FRAKTA, a w środku bohaterowie noszą kreacje inspirowane kultową torbą oraz korzystają z produktów marki.
W ramach tej akcji pojawiły się krótkie wideo, filtr na TikToku, konkurs i interaktywne strefy w sklepach IKEA. Wszystko z myślą o młodych osobach, które szukają funkcjonalnych, a jednocześnie designerskich i tańszych rozwiązań do swoich mieszkań.
W innej kampanii marka podeszła do marketingu z twórcami w oryginalny sposób — sama stworzyła influencerów! W Szwecji rozdawała mieszkańcom darmowe rolety okienne z nadrukowanymi reklamami produktów związanych ze snem, więc gdy ktoś je rozwinął, to w oknie była reklama IKEA. Działania w akcji „Sleepfluencers” podkreślały, że influencerem może zostać każdy, ale też, że doświadczenie każdego jest ważne.
Natomiast w 2024 roku IKEA zorganizowała wydarzenie „Pobudka! Czas na sen dobry” w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki. Event otwierał kampanię marki poświęconą tematowi snu. Przez dwa dni można było zwiedzać interaktywną ścieżkę sensoryczną, zaprojektowaną z myślą o pobudzeniu zmysłów i zrozumieniu, jak istotny wpływ na naszą codzienność może mieć jakość snu.
Głos Krystyny Czubówny oprowadzał gości wystawie, a także uczestnicy mieli okazję skorzystać z usługi Planowania Dobrego Snu oraz odprężyć się przy dźwiękach mis i gongów. Całe wydarzenie wsparli influencerzy (m.in. Weronika Jaguś, Ola Bovska, Ciao Basia i Agata Sawicka), którzy przed imprezą zachęcali swoich obserwatorów do odwiedzin, a na miejscu relacjonowali wrażenia w social mediach. Dzięki temu akcja zyskała szerszy rozgłos i więcej osób mogło dowiedzieć się, jak wiele dają dobre warunki do spania.
Tesa
Tesa w 2024 roku przeprowadziła kompleksową kampanię influencer marketingową, która skupiała się na promocji taśm malarskich z serii PRECISION oraz EASY COVER. Strategia marki polegała na współpracy z profesjonalistami z branży remontowej, którzy poprzez autentyczne treści w mediach społecznościowych przybliżali zalety produktów.
To, co ważne — skupili się na mikroinfluencerach, mających około 20 000 obserwatorów, a do tego zaangażowali jeden większy profil z 180 000 followersów. Dzięki temu marka mogła dotrzeć do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych majsterkowaniem i remontami. Ponadto mniejsze profile mają mocniej zaangażowaną społeczność, która chętnie wchodzi w interakcje.
@buszremonty Bezproblemowe odcięcie kolorów ostre jak brzytwa? ???? #współpracapłatna #trzymamyzfachowcami #spraywithtesa #tesaProfessional #tesaPrecision #tesaEasyCover #EasyCover #washi #washitapes #graco #wykonczeniawnetrz #malowanie #malowanienatryskowe ♬ dźwięk oryginalny – Busz Remonty
Na platformach takich jak TikTok i Instagram Reels twórcy w krótkich i dynamicznych filmach pokazywali, jak korzystają z taśmy od Tesa. Osoby, takie jak Kamil Hykalik, RemontOla, Wykończeniowo oprócz samego użycia, opowiadali też, jak coś zrobić – dzięki połączeniu product placementu i edukacji, wideo zostało odebrane, jako autentyczne.
Jak podejść do influencer marketingu w branży budowlanej?
Influencer marketing w sektorze budowlano-remontowym może przynieść spektakularne efekty – pod warunkiem że wiemy, jak go wykorzystać. Oto kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym Twoja marka wyróżni się na rynku i zyska zaufanie odbiorców.
Pokaż, nie opowiadaj
Najskuteczniejszym sposobem dotarcia do klienta jest demonstracja. Nie mów, że produkt jest dobry – pokaż, jak za jego pomocą można przemienić stary mebel, wyrównać ścianę czy zabezpieczyć powierzchnię. Ludzie uwielbiają efekt „wow” i transformacje, które można zobaczyć krok po kroku. Każdy projekt to opowieść, która może zainspirować dziesiątki osób do własnych działań.
Rozwiązania, nie produkty
Zamiast mówić „nasza taśma jest super”, pokaż, jak dzięki niej można precyzyjnie pomalować ścianę bez martwienia się o zacieki lub jak zaoszczędzić czas, dzięki malowaniu natryskowemu. Każdy produkt to tak naprawdę odpowiedź na konkretny problem – Twoje zadanie to ten problem wyeksponować.
Zaangażuj społeczność
Jednym z trendów na 2025 rok w marketingu, to tworzenie społeczności. Ludzie zmęczeni social mediami, które ich dzielą, a nie łączą, chcą czegoś nowego i świeżego — chcą poczuć, że firma daje im coś, a nie tylko chce sprzedać. Warto budować relację z konsumentami, bo gdy będą widzieć w marce partnera, rozumiejącego jego potrzeby i problemy, to zostaną mu wierni.
- Zorganizuj livestream z ekspertem, który na żywo opowie o tym, jak coś zrobić lub pokaże projekt DIY. Niech widzowie widzą prawdziwe wyzwania i ich rozwiązania.
- Stwórz sesje Q&A, gdzie influencer-majsterkowicz odpowie na pytania społeczności. To buduje zaufanie i pokazuje realną wartość produktów.
- Konkursy DIY to świetny sposób na zaangażowanie obserwatorów. Zachęć uczestników do pokazania własnych projektów z wykorzystaniem produktów danej firmy – nagradzaj kreatywność, nie tylko efekt końcowy.
Edukacja to klucz do sukcesu
Pamiętaj, że większość osób, które interesują się DIY i budowlanką nie jest ekspertami w majsterkowaniu. Im więcej ich nauczysz, tym bardziej staną się pewni siebie i chętniej sięgną po Twoje produkty. Pokaż różne techniki, zdradź profesjonalne triki, wyjaśnij, do czego służą konkretne narzędzia. Krótkie poradniki, artykuły eksperckie czy dedykowane webinary pozwolą odbiorcom poznać wartość Twojego asortymentu. Im więcej będą wiedzieć o produktach, tym chętniej po nie sięgną.
Podsumowanie — Influencer marketing w branży budowlanej nie taki straszny!
Choć branża remontowo-budowlana wymaga nieco innego podejścia niż chociażby moda czy beauty, przykłady udanych kampanii pokazują, że warto wyjść naprzeciw wyzwaniom. Autentyczne historie, solidna dawka praktycznej wiedzy oraz pokazanie produktu w realnym użyciu potrafią przekonać nawet największych sceptyków.
Warto pamiętać, że w centrum każdej dobrej strategii marketingowej wciąż stoi człowiek. Dlatego postaw na twórców, którzy mają wiedzę, charyzmę i chęć dzielenia się konkretnymi poradami. Niezależnie od tego, czy chcesz promować farby, taśmy, narzędzia czy meble, pokaż odbiorcom, jak mogą wykorzystać te produkty w swoim życiu i jakie przyniesie im to korzyści. Dzięki livestreamom, Q&A i konkursom DIY przekujesz suchą reklamę w angażujące doświadczenie, a jednocześnie stworzysz przestrzeń do dialogu z klientami.
Najważniejsze jest jednak to, by próbować. Influencer marketing w branży budowlanej bywa wymagający, ale gdy uda Ci się połączyć autentyczne historie z merytoryką i wartościowymi treściami, rezultaty mogą przerosnąć oczekiwania. Pokaż odbiorcom, że nie są sami z remontowymi wyzwaniami. Daj im inspirację, wiedzę i poczucie, że mają obok siebie wsparcie kogoś, kto naprawdę zna się na rzeczy.