Lettly_strona_blog_3

Ranking Polskich Influencerów 2023 – czy może pomóc przy doborze twórców do kampanii?

W ostatnim czasie See Bloggers we współpracy z Influtoolem wypuścili najnowszy, coroczny ranking influencerów za rok 2023. Docelowo raport ma pokazać, którzy twórcy internetowi są najbardziej zasięgowi, którzy budują prawdziwie zaangażowane społeczności oraz jakie media społecznościowe do tego wykorzystują. 

Jeśli chodzi o informacje ogólne, to tutaj jest bardzo podobnie do zeszłego roku, czyli są dwie główne kategorie: ‘TOP 100’ oraz ‘TOP 20 W KATEGORIACH’.  W tej pierwszej nic się nie zmieniło i jest pod nią 7 podkategorii, czyli: influencerzy, osoby publiczne, sportowcy, instagramerzy, blogerzy, youtuberzy, tiktokerzy. Natomiast w TOP 20 mamy lifestyle, fashion & beauty, sport & fitness, entertainment, food, parenting, travel, motoryzacja. Na koniec pojawia się pierwsza różnica, która wpadła mi do oka, czyli dodatkowa podkategoria — gaming. Uważam, że to słuszne rozwinięcie, ponieważ gaming to ogromny rynek, który ciągnie za sobą wiele odbiorców i daje szerokie pole dla marketingu marek. 

Jak zmienił się influencer marketing na przestrzeni ostatniego roku?

Z mojej perspektywy miniony rok, a właściwie jego druga część, była dość przełomowym okresem dla influencer marketingu. Pandora Gate bardzo mocno wpłynęła na proces weryfikowania twórców dobieranych do kampanii. Marki robią dokładny research, aby sprawdzić, czy twórcy, których chcieliby zaangażować do kampanii, są bezpieczni. Oznacza to, że sprawdza się, czy mają powiązania z osobami zaangażowanymi w aferę i starają się oszacować potencjalne ryzyko pojawienia się kryzysu z daną osobą.

Z drugiej strony odbiorcy weryfikują szczerość influencerów, czego przykładem są, chociażby tzw. ‘tiktokowi detektywi’, którzy doszukują się każdej nieścisłości w publikowanych materiałach. Nie chcą być oszukiwani, nie lubią hipokryzji i wszystko potrafią wypunktować.

Kolejny istotny aspekt, który ma wpływ na influencer marketing i który został poruszony we wstępie raportu, to sztuczna inteligencja. Jest to bardzo ciekawy obszar, stale ewoluuje, oferując nieustannie nowe możliwości. AI może być narzędziem wspierającym zarówno twórców, jak i marki.

Czy rankingi z raportu mogą pomóc przy doborze twórcy do kampanii?

Uważam, że mogą być przydatne podczas poszukiwań początkowych propozycji, jednak w raporcie znajdziemy raczej samych dużych influencerów, więc takie też powinno być wstępne założenie kampanii. Dodatkowo istotne jest zdobycie informacji na temat innych kryteriów, które należy zweryfikować, aby upewnić się, że wybrany twórca odpowiada do planowanej aktywacji.

Generalnie w rankingu znajdują się twórcy, którzy mają dobry wskaźnik zaangażowania, co jest bardzo ważnym i jednym z głównych czynników doboru twórcy. Jest to dobra informacja wyjściowa, ponieważ mając zaangażowanych odbiorców, twórca jest w stanie zrealizować zakładane cele kampanii. 

Ranking Polskich Influencerów — TOP 100

Bierze on pod uwagę wszystkich razem, więc jest dobrym wskaźnikiem pod kątem tego, kto generalnie dominuje w sieci. Jednak są w nim połączone wszystkie kategorie, dlatego każda z osób będzie pasowała do innego produktu.

Raport może być przydatny, kiedy marka szuka influencera i celebryty w jednym, który jest rozpoznawalny zarówno w sieci, jak i w telewizji i można z nim zrobić dużą kampanię. Jednak to również trzeba dodatkowo zweryfikować, ponieważ przykładowo Hi Hania, która osiągnęła świetny wynik — nie będzie rozpoznawalna przez odbiorców przed telewizorami. 

Ranking Polskich Influencerów — TOP 20

Jednak znacznie lepiej sprawdzą się tutaj rankingi z podkategorii, ponieważ w nich można znaleźć twórców, wstępnie dopasowanych do reklamowanego produktu. Szczególnie pomocne mogą być tutaj kategorie TOP 20, bo one są ukierunkowane tematycznie i wskazują po 20 osób, kreujących trendy na daną kategorię w Polsce.

Analiza wybranych kategorii

100 najpopularniejszych polskich influencerów

Po wejściu w pierwszą dziesiątkę głównej kategorii widać już sporo nowości, które mnie zaskoczyły. W porównaniu do raportu zeszłorocznego bez zmian zostały tylko dwa pierwsze miejsca, czyli Robert Lewandowski na pierwszym oraz Wersow na drugim. Robert jest zupełnie odrębną jednostką, do której żaden polski twórca, sportowiec, czy muzyk nie ma nawet zbliżonych liczb, więc trudno go jakkolwiek porównywać z innymi. Jednak ciekawy jest bardzo duży spadek wyniku w kategorii popularność, który rok temu był na poziomie 215 mln, a w tym roku ma 135 mln.

W pierwszej dziesiątce widać dużo zaskakujących spadków, między innymi u Ani Lewandowskiej, która z miejsca trzeciego spadła na miejsce dziesiąte, Lili Janowskiej z miejsca szóstego na miejsce czterdzieste siódme oraz Prawo Marcina, który spadł na miejsce siedemdziesiąte siódme. 

Jednak myślę, że bardziej istotne jest jednak, kto dostał się do TOP 100, a kogo nie było tam rok temu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na Hi Hanie na miejscu trzecim, rok temu miała miejsce trzydzieste siódme oraz Bartka Świeżego na miejscu ósmym, rok temu nawet nie było w tym zestawieniu. Jest to para influencerów, którzy są jednymi z pierwszych członków grupy GenZie. Dla mnie największym fenomenem jest właśnie Świeży, gdyż przed projektem nie robił w internecie zupełnie nic, a teraz jest topce polskich influencerów.

Ciekawym zaskoczeniem jest również Mili0nerka na miejscu czwartym, rok temu również nawet nie pojawiła się w tym zestawieniu oraz Książulo na miejscu dziewiątym. Te dwie pozycje są bardzo ciekawe, ponieważ ich content łączy odbiorców z różnych grup wiekowych.

Ranking TOP 100 TikTokerów

Tutaj w pierwszej dziesiątce również widać dużo zmian. Przede wszystkim w zeszłym roku na podium byli Fredziownik ART oraz Twins Style, którzy są całkowicie poza moim algorytmem, dlatego było to dla mnie wtedy zaskakujące. Na ich miejsca wskoczyła Lexy Chaplin z pozycją pierwszą oraz Świeży Bartek na miejscu drugim. Na trzecim są Marley and Kuba, a rok temu była to Monika Kociołek.

U Lexy zdecydowana większość filmów ma ponad milion wyświetleń i myślę, że jej fenomen zasługuje na zupełnie osobny wpis. Świeży jest jak dla mnie bardzo zasłużoną pozycją. Co ciekawe — widzę tutaj podobieństwo między tą dwójką, która jest lubiana za naturalność i swobodę w filmach.

Warto również zwrócić uwagę, na to, że w pierwszej dziesiątce są jeszcze Kostek Król, Hi Hania oraz Kinga Banaś — wszystkie te osoby są pod “opieką” Friza. 

Podsumowanie — Ranking Polskich Influencerów 2023

Nigdy nic nie jest pewne i nawet jak ma się bardzo wysoką pozycję, to można ją łatwo stracić. I czego by nie mówić o influencerach — na wysokie miejsce w rankingu trzeba sobie zapracować. Utrzymanie regularnego zaangażowania fanów jest naprawdę dużym wyzwaniem i pokazuje, kto potrafi to robić. 

W dalszym ciągu w rankingu dominują twórcy skupiający się na tworzeniu treści dla odbiorców z pokolenia Z. W tym roku ponownie w dużej części dominują influencerzy, którzy ściśle współpracują lub współpracowali przy projektach Friza. W pierwszych dziesiątkach wielu kategorii znajdują się zarówno osoby z grupy Genzie, ale również Ci działający na kanale Ekipy na YT. 

Pamiętajmy, że raport pokazuje, kto generuje duże liczby i ma zaangażowaną społeczność, jednak nie pokaże nam historii twórczości danego twórcy, rodzaju nagrywanego contentu, demografii odbiorców, przeszłych współprac, czy sytuacji kryzysowych. Dlatego może być wsparciem przy doborze twórców do kampanii, jednak nie jest on wystarczający do podjęcia decyzji o zaangażowaniu danego twórcy do działań.