Blog_Ranking2022_1272x390

Ranking Polskich Influencerów 2022. Miejsce w raporcie a dobór influencera do marki

Niedawno został opublikowany coroczny raport z zestawieniem najpopularniejszych polskich influencerów. SeeBloggers we współpracy z InfluToolem opracowali rankingi TOP 100 z podziałem na influencerów, osoby publiczne, sportowców, instagramerów, blogerów, youtuberów i tiktokerów. Dodatkowo pojawiły się również rankingi TOP 20 z podziałem na kilka tematycznych kategorii: lifestyle, fashion & beauty, sport & fitness, entertainment, food, parenting, travel i motoryzacja.

Czy popularność to klucz do doboru influencera do marki?

No i już na samym wstępie nasuwa się wiele pytań. Co to znaczy, że ktoś jest najpopularniejszy? Czy wskaźnik popularności da się realnie zmierzyć? Czy osoby, które są na górze w rankingu, powinniśmy rekomendować klientom do współpracy? Nie do końca. 

Z punktu widzenia osoby pracującej w agencji influencer marketingu, dobrze jest wiedzieć, kto króluje w rankingach, natomiast to nie nimi posługujemy się przy doborze osób do kampanii reklamowych. Wyróżnieni twórcy zdecydowanie przyczyniają się do wyznaczania trendów i kreowania opinii odbiorców w wielu aspektach, jednak czy istnieje sposób, aby realnie porównać tylu różnych twórców i policzyć ich prawdziwy influence? Spróbujmy złapać nieco szerszy kontekst poprzez analizę kilku wybranych kategorii.

Influencerzy roku 2022

Główny ranking, czyli TOP 100 Influencer Roku 2022 otworzyli niezmiennie Robert Lewandowski oraz Weronika Sowa (Wersow). Tuż za nimi znajdują się Ania Lewandowska i Karol Wiśniewski (Friz). Jedyną różnicą w porównaniu do zeszłego roku jest wskoczenie Ani na miejsce trzecie i spadek Friza na miejsce czwarte. Wydaje mi się, że ta czwórka chyba nikogo nie zdziwiła. Od dłuższego czasu znajdują się w topce wszelkich rankingów i stale widać ich zestawionych obok siebie. No ale jak się temu dziwić, gdy nie przestaje być o nich głośno. W minionym roku Friz rozkręcił nowy dom youtuberów Genzie, a Robert został oficjalnie ogłoszony piłkarzem klubu FC Barcelona, czym ściągnął na siebie oczy fanów piłki nożnej z całego świata. 

I tutaj pojawia się pierwsza wątpliwość do raportu i jego praktycznego znaczenia. Lewandowscy mają zasięgi globalne i trafiają do zupełnie innych odbiorców, niż członkowie Ekipy. Dlatego już na tym etapie wiadomo, że przy wybieraniu twórców do kampanii nie możemy pozwolić sobie na kierowanie się tym rankingiem. Jednak z drugiej strony pamiętajmy, że to jest ogólne podsumowanie wszystkich największych użytkowników mediów społecznościowych z Polski, więc zobaczymy, jak to będzie wyglądało przy konkretnych kategoriach twórców. 

Na piątym miejscu znajduje się profil Prawo Marcina, a zaraz pod nim jest Lila Janowska, na której chciałabym się teraz chwilę skupić. Znalezienie się w pierwszej dziesiątce tego zestawienia, konkurując dosłownie ze wszystkimi, którzy są aktywni w mediach społecznościowych, nie jest łatwe. W pierwszej dziesiątce mamy aż pięć osób powiązanych z domami youtuberów takimi jak Ekipa, Team X 1, czy Team X 2, a nagle na tak wysokim miejscu pojawia się Lila, która nigdy nie należała do żadnej z tych grup. Jest jedynie mocno powiązana z grupą Internaziomale, której założycielem jest jej chłopak i raper Żabson. 

Jak to się zatem stało, że Lila jest tak wysoko? Liczbą obserwacji na Instagramie i TikToku w dalszym ciągu mocno odbiega od osób przodujących. Co więcej, bardzo rzadko pojawia się na ściankach i udziela naprawdę niewielu wywiadów. Osobiście śledzę Lilę w mediach społecznościowych od czasów prowadzenia bloga i stwierdzam, że przez ostatnie lata przeszła totalną rewolucję wizerunkową. Ta dziewczyna potrafi wzbudzić emocje. Do tego wszystkiego robi catchy content, czym trafia zarówno do millenialsów, jak i generacji Z, którzy są najbardziej aktywnymi użytkownikami mediów społecznościowych. A do tego jest pracowita i konsekwentna w swoich działaniach, co jak widać, przekłada się na efekty.

Topowi instagramerzy 2022

Przejdźmy teraz do rankingu Top 100 Instagramer Roku 2022, w którym zadziało się naprawdę dużo. Rok temu ranking otwierały Deynn, Littlemooonster96 i Ola Nowak, które w tym roku zaliczyły mocne spadki. Obecnie na miejscu trzecim utrzymała się tylko Deynn. Angelika spadła na miejsce jedenaste, a Ola na miejsce dwudzieste ósme. Jeśli natomiast chodzi o osoby, które wbiły się do topki, to zdziwiło mnie drugie miejsce, na którym jest Slythi, czyli Sandra Zyniak, znana również jako narzeczona Nitrozyniaka aka Sergiusza Górskiego. W ostatnim roku Sandra faktycznie więcej zaczęła działać zarówno na IG, jak i na TT, jednak w moim odczuciu nie jest tak bardzo rozpoznawalna jak pozostałe osoby z listy.

I tutaj pojawiło się jeszcze jedno zaskoczenie, czyli Marcysia Ryskala na pierwszym miejscu, o której w ostatnim czasie jest stosunkowo cicho. Skąd zatem takie wyniki? Porównałam ze sobą Marcysię, która jest na pierwszym miejscu i Lilę Janowską, która ma miejsce piąte. Marcysia w zeszłym roku opublikowała niecałe 50 postów, a Lila opublikowała ich ponad 200, więc niestety, ale mam wątpliwości, czy pozycje w rankingu są w pełni sprawiedliwe. Nie jestem przekonana, czy da się wyliczyć i porównać realne zaangażowanie odbiorców przy tak zróżnicowanej liczbie publikacji. 

Wszyscy pozostali twórcy, którzy byli w pierwszej dziesiątce, zaliczyli ogromne spadki. Obecnie w top dziesięć mamy siostry Lilę i Maję Janowskie oraz sześć osób powiązanych z projektami Friza, czyli Ekipą i Genzie. Dla mnie jest to kolejny dowód na to, że generacja Z totalnie przejęła Internet i wyznacza trendy wśród młodych odbiorców. Co więcej, myślę, że przez najbliższy rok, będzie się tu jeszcze dużo działo. Być może w kolejnym raporcie w pierwszej dwudziestce będziemy mogli zobaczyć nowe twarze z świeżo zakończonego drugiego sezonu Twoje 5 Minut. Masa osób, które są w rankingu pracowała na ten sukces latami, a w przypadku osób z projektu wystarczył rok, aby przebić konkurencję i wbić się do czołówki.

Przykładowo, Hania Puchalska w momencie startu projektu rok temu miała niecałe dwadzieścia tysięcy obserwujących, a w tym momencie ma ich ponad osiemset tysięcy i czwarte miejsce  w rankingu Top 100 Instagramerów Roku 2022.

Kto królował na YouTube w 2022 roku?

Jeśli chodzi o kategorię Top 100 YouTuberów Roku 2022, to tutaj mamy chyba największe zauważalne spadki. Rok temu na pierwszych dziesięciu miejscach byli członkowie Ekipy i Teamów X, których teraz nie widać w topce. Niezmiennie na pierwszym miejscu został jedynie Friz, a w pierwszej dziesiątce utrzymały się jeszcze Lexy Chaplin i Wersow. Ogromny spadek zaliczył Kacper Błonsky, który rok temu zamykał pierwszą dziesiątkę, a w najnowszym raporcie jest usytuowany na miejscu sześćdziesiątym drugim. Spadli również: Julia Kostera, Natsu, Marcin Dubiel, a nawet Jakub Patecki. 

W przeciwieństwie do wymienionych osób, do czołówki wskoczyli Budda na miejsce trzecie i Mortalcio na miejsce szóste. Moim zdaniem totalnie zasłużone pozycje. Budda robi content, który sprawia, że oglądanie filmów o motoryzacji stało się ciekawe dla wszystkich. Z kolei Mortalcio to ponownie jeden z członków grupy Genzie, który jako pierwszy wznowił działania na własnym kanale. Jeśli pozostali członkowie Genzie będą również prężnie działać na swoich kanałach, to bardzo możliwe, że za rok zobaczymy ich więcej w top 10 tego rankingu. 

Czego zabrakło w raporcie?

Przede wszystkim — zestawienia osób z branży muzycznej. Dawid Podsiadło, Sanah i Daria Zawiałow vs. Mata, Oki i Bedoes. Nie chodzi mi o zestawienie stricte muzyczne, tylko o porównanie zasięgów i wpływu osób z kategorii muzyka, którzy chcąc nie chcąc stali się również influencerami i potrafią zrobić mocny szum w Internecie. 

Raperzy, a szczególnie ci młodsi, uznawani są za głos pokolenia. Komunikują się ze swoimi odbiorcami poprzez social media, ich utwory często trendują na TikToku, a koncerty wyprzedają się w mgnieniu oka. Do tego wszystkiego potrafią się bawić wizerunkiem i wiedzą, jak zrobić świetne akcje promocyjne, aby było o nich głośno. Dzisiejsza młodzież najpierw ma idola youtubera, a potem idola rapera, więc myślę, że taki raport pozwoliłby na wyciągnięcie ciekawych wniosków.

Miejsce w rankingu a dopasowanie influencera do kampanii

Jak widać, podczas analizy raportu pojawia się wiele dodatkowych pytań. Z jednej strony mamy w nim zestawionego sportowca znanego na całym świecie z topową youtuberką w Polsce, a z drugiej strony dzięki raportowi da się wyłapać kilka istotnych wniosków do planowania działań reklamowych. Jest on dobrym miejscem, aby sprawdzić jakie osoby wyróżniają się na polskim rynku influencerów i z których twórczością warto się zapoznać. 

Dodatkowo dla mnie raport jest kolejnym dowodem na to, że generacja Z zdominowała media społecznościowe i przez najbliższy czas to się nie zmieni. 

Jednak pamiętajmy, że to nie miejsce w raporcie decyduje o zaangażowaniu danej osoby do kampanii. Aby zarekomendować twórcę do współpracy, należy przeanalizować jeszcze szereg innych danych. Wnikliwa analiza każdego profilu stała się punktem wyjścia do dalszego działania, a marki coraz bardziej zaczynają stawiać na mniejszych twórców.