Marka Zott rzuciła wyzwanie polskim blogerom kulinarnym i ich czytelnikom. Najwyższa pora bowiem odkurzyć stare przepisy na regionalne potrawy. Sztuka nie polega jednak na dokładnym odtworzeniu tradycyjnej receptury, ale dopasowywaniu jej do dzisiejszego stylu życia. A wraz z nowymi produktami z linii nature Zott miały one nabrać lżejszego i zdrowszego charakteru.

Lubimy pracę z influencerami. Nie byłoby nas tu, gdzie teraz jesteśmy, gdyby było inaczej. I pewnie jak wiele agencji z naszej branży najczęściej wpadamy w ekscytację, gdy pojawia się projekt kreatywny. Marka Zott, z którą już nie raz współpracowaliśmy zwróciła się z zadaniem przeprowadzenia kampanii influencerskiej z blogerami kulinarnymi. Standardowa strategia, choć diabeł tkwi w szczegółach.

Kampania miała polegać na rzuceniu wyzwania blogerom, aby stworzyć dania regionalne z produktami z linii Zott Nature. Głównym celem kampanii miało być przedstawienie produktów Zott jako zdrowych i wysokiej jakości. Jak z zadaniem poradzili sobie blogerzy?

Blogerzy kulinarni

Do kampanii wybraliśmy 14 popularnych polskich blogerów kulinarnych. Wyzwanie przyjęli Little Hungry Lady – jak sama o sobie pisze na blogu: „jest ostro zakręcona na punkcie zdrowego żywienia”. Wegetarianka, która od czasu do czasu zjada małą rybkę. Na blogu radzi co jeść, aby zachować zdrowie i co gotować, aby w kuchni nie spędzać całych dni.

Madame Edith uwielbia podróżować i łączyć wpływy kulinarne z różnych państw na talerzu. Kinga Paruzel na blogu (i w nowej książce) pokazuje jak zdrowo się odżywiać, nie pozbawiając się przyjemności jedzenia.
Na blogu LadyGuGu, Kinga Stępień dzieli się między innymi zdrowymi i szybkimi w przyrządzeniu przepisami dla dzieci.

Lawendowy Dom to blog prowadzony przez Beatę i Lubomira Lipov. Beata jest autorką książek o gotowaniu, a Lubomir zajmuje się profesjonalną fotografią kulinarną.

Olga Smile przyrządza dania kuchni staropolskiej, tak aby pasowały do nowoczesnego lifestyle’u. Testuje również na swoim blogu różne urządzenia kuchenne.

Za to Video Kuchnia to przepisy w formie filmików. Video w prosty sposób pokazuje proces powstawania potrawy, a autorzy starają się, aby same przepisy były proste i konkretne.

Dorota z Dorota Smakuje to pasjonatka gotowania i fotografka. Na jej blogu znajdzie się przede wszystkim przepisy na szybkie dania, stara się też aby były wartościowe dla zdrowia.

Blog Facet i Kuchnia to świeże spojrzenie na męską kuchnię. Znajdzie się tu szereg inspiracji na oryginalne, lekkie i zdrowe posiłki. To platforma zarówno dla tych, którzy szukają pomysłów na dania szybkie i nieskomplikowane, jak i tych, którzy mają czas i ochotę na kulinarne eksperymenty i odkrywanie nowych smaków.

Paulina wraz z mężem Michałem założyli blog Kotlet.tv. Uwielbiają gotować, fotografować, filmować. A sam blog powstał z potrzeby uporządkowania wszystkich przepisów i podzielenia się nimi z innymi.

Natomiast na Qchennych Inspiracjach znajdziemy porady dietetyczne i zdrowe przepisy.

Grzegorz z Mniam Mniam przyrządza proste, szybkie i pyszne przepisy. Są dania tradycyjne, są też nowe smaki.

Dla Zosi Cudny z Make Cooking Easier gotowanie i pieczenie stało się sposobem na życie. A piękne fotografie jedzenia stanowią jego nieodłączny element.

Magda z Szczesliva gotuje w myśl filozofii slow. Opisuje i ilustruje autorskie przepisy kulinarne (dla dorosłych i najmłodszych).

Efekt

Wspólnym mianownikiem wszystkich blogerów było korzystanie ze zdrowych produktów, superfood, propagowanie zdrowej kuchni i łatwych przepisów, z którymi każdy może sobie poradzić. Angażowała nie tylko kanały społecznościowe (Facebook i Instagram), ale przede wszystkim blog. To na nim blogerzy zamieścili autorskie przepisy regionalnych dań z wykorzystaniem produktów Zott.

Kampania spotkała się z bardzo pozytywnymi komentarzami ze strony czytelników. Blogerzy sygnalizowali, że sami internauci przygotowywali własne wariacje przepisów zamieszczonych na blogach i wysyłali je do blogerów oraz zamieszczali na profilach społecznościowych.

Pomysł na content kampanii, konkursy aktywowane przez blogerów na ich profilach społecznościowych oraz User Generated Content stanowiły o równowadze między typowo komercyjną stroną współpracy, a organicznymi postami. Sieć zalały typowo regionalne przepisy: pierogi lubelskie, śląska zupa ze świeżych grzybów, kołacz śląski z serem w wersji odchudzonej, serniczki podlaskie, eintopf.

Lettly x Zott

Tylko za pomocą Facebooka kampania dotarła do ponad 2 milionów użytkowników zainteresowanych gotowaniem. Blogposty dotarły do ponad 100 tysięcy osób.