pytania-do-prelegentow

Zadaliśmy pytania prelegentom konferencji “Influencer Is Not An Idea”. Zobacz, co sądzą o AI, najnowszych trendach i wyzwaniach w marketingu!

Konferencja “Influencer Is Not An Idea” już za nami, ale my mamy kilka asów w rękawie! Jednym z nich jest zapis naszych rozmów z prelegentami i prelegentkami eventu, których zapytaliśmy się o kilka insightów z branży. Chcieliśmy wiedzieć, czy widzą zagrożenia w sztucznej inteligencji, na co zwracają uwagę przy współpracy z influencerami i jak tworzą kampanię marketingowo-strategiczną. Sprawdź, co nam odpowiedzieli!

Rozwój marketingu i współpracy z influencerami

Podczas naszego wydarzenia zaprosiliśmy osoby, które związane są z marketingiem z twórcami internetowymi, ale także specjalistów i specjalistki na co dzień zajmujące się trochę inną działką, np. strategią, budowaniem marki, analityką. Chcieliśmy wprowadzić różnorodne spojrzenie na branżę, a także dowiedzieć się, jak oni widzą naszą specjalność — influencer marketing. 

Pytanie: Co Cię najbardziej zaskoczyło w rozwoju influencer marketingu i marketingu w ostatnim czasie?

Wojtek Wróbel, komentator, host esportowy & Youtuber, beloud: Najbardziej zaskoczyło mnie to, że szeroko pojęte loterie i konkursy ogólnopolskie w wykonaniu influencerów nie spotykają się z negatywnym postrzeganiem, czy ostracyzmem. Raczej cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Uważam, że już w nadchodzących miesiącach i latach będą coraz bardziej i skuteczniej wykorzystywane przez marki w influencer marketingu.

Łukasz Szczybelski, Creative Director & Co-Founder w Feeders Agency: Influencerzy generowani przez AI i w ogóle virtual production, z którego mogą zacząć korzystać influencerzy. Dynamika rozwoju AI, jest bardzo, bardzo szybka, a już patrząc na to, co się dzieje, jeśli chodzi o naśladowanie głosu, czy wykorzystywanie wizerunków, myślę, że w przyszłości influencerzy, zamiast robić zdjęcia, będą korzystać z AI-makiet i modeli 3D, żeby wykorzystywać swój wizerunek do jeszcze większej skali tworzenia kontentu.

Przyszłość współpracy między markami a influencerami

Relacja brandu z twórcą internetowym w ciągu ostatnich 2-3 lat dynamicznie się zmieniła — jest ich więcej, firmy podchodzą do tego strategicznie i sami influencerzy idą w stronę profesjonalizacji. Jak ten temat widzi nasz prelegent?

Pytanie: Jak w najbliższym czasie będzie rozwijała się współpraca między influencerami a markami?

Wojtek Wróbel, komentator, host esportowy & Youtuber, beloud: Współprac jest coraz więcej i są coraz bardziej szeroko zakrojone. Również influencerów jest więcej, a także tych, którzy są często sztucznie wygenerowani. W dobie postępującej technologii sztucznej inteligencji influencerzy i marki będą zyskiwać na personalnej i bliskiej relacji z twórcą. Jest to kluczowe, biorąc pod uwagę zaufanie influencera, które będzie stopniowo coraz mniejsze wobec postępujących trendów i również marki, która będzie chciała zaangażować influencera długoterminowo, bo wizerunkowo, będzie to korzystniejsze.

Influencer marketing w strategii

Należy pamiętać o tym, że współpraca z twórcami to część większej całości — musi wpisywać się w strategię. Co specjaliści, występujący na konferencji, powiedzieli na temat udanej kampanii marketingowej, strategii komunikacji i marki?

Pytanie: Jakie są 3 rzeczy, które sprawiają, że kampania marketingowa odniesie sukces? 

Maria Popielewicz, Influencer Manager w Danone: Szczerość w relacji z konsumentami. Pomysłowość, bo mimo tego, że mówimy, że nie da się wymyślić czegoś nowego, to i tak się da. Humor, którego na co dzień nam brakuje i warto, aby nasze kampanie bawiły konsumentów — czasami edukować można przez zabawę.

Ania Nadolińska, Marketing & Strategy Managerka w Lettly: Strategia, strategia i jeszcze raz strategia. Oraz wszystko, co się za nią kryje — insighty, zrozumienie grupy docelowej, wyróżniki marki, cele komunikacyjne, które pomogą w realizacji celów biznesowych, zaopiekowanie wszystkich etapów ścieżki klienta i koncepcja kreatywna odpowiadająca na potrzeby konsumentów. Strategiczne i jakościowe podejście do planowania działań marketingowych to podstawa i zawsze pierwszy krok do sukcesu.

Pytanie: O czym warto pamiętać, włączając influencer marketing do strategii komunikacji marki?

Maria Popielewicz, Influencer Manager w Danone: Warto poświęcić dużo czasu na wybór odpowiedniego influencera, który dotrze do naszych konsumentów. Nie wybieramy influencera dla siebie, nie możemy myśleć o tym kogo my lubimy. Warto szukać influencera, który będzie autentycznie dopasowany do naszej marki — to nie może być osoba, która, co chwilę pokazuje inne produkty z naszego portfolio, a także nie powinna być to osoba, która prowadzi inny tryb życia i musi się przestawić, aby pasowała do naszego produktu. Ważna jest autentyczność.

Pytanie: Od czego zacząć tworzenie strategii marki?

Daniel Kotliński, niezależny projektant strategii marek: Od osobistego doświadczenia, nie od czytania o marce, ale od doświadczenia jej, od spotkania żywych klientów i zrozumienia, za co tak naprawdę płacą. 

Ania Nadolińska, Marketing & Strategy Managerka w Lettly: Zawsze zaczynam od dania sobie przestrzeni w głowie. Jestem zdania, że pomysły i wartościowe przemyślenia rzadko przychodzą w trakcie burzy mózgów czy spotkań — raczej pojawiają się podczas spaceru, w kinie, czy pod prysznicem. Dlatego zawsze, zanim zacznę pracę, szczegółowo zapoznaję się z marką, briefem, wszystkimi materiałami i… robię coś zupełnie innego. Szukam inspiracji w dziedzinach pozornie niezwiązanych z brandem, czytam o tematach, które mnie inspirują, podsłuchuję rozmowy ludzi w kawiarni… Pozwalam moim myślom na dryfowanie w różnych kierunkach, na swobodne skojarzenia i pomysły. A dopiero później rozpoczynam właściwy proces strategiczno — kreatywny i zaczynam weryfikować insighty, które pojawiły się w mojej głowie. 

Wyzwania w marketingu

Branża marketingowa to wieczna zmiana — pojawiają się nowości, a trendy zmieniają się w mgnieniu oka, przez co ciągle trzeba być na bieżąco. Na co trzeba uważać w 2024 roku?

Pytanie: Jakie są aktualnie największe wyzwania w marketingu?

Łukasz Szczybelski, Creative Director & Co-Founder w Feeders Agency: Tak naprawdę te same, co zawsze, czyli budżety versus to, co mamy do przygotowania. Już od wielu, wielu lat obserwujemy, że zwiększa się liczba touch-point-ów w kampanii, są coraz szersze — to już nie jest takie zwyczajne 360, jak było kiedyś. Spójrzmy też na sam digital, jako takie osobne 360, gdzie są różnego rodzaju touch-point-y. Problem, jaki jest, jest to, że te budżety, przeznaczone na produkcję, przygotowanie wszystkich treści związanych z kampanią — one nie puchną tak szybko jak liczba touch-point-ów. 

Daniel Kotliński, niezależny projektant strategii marek: Terror przeciętności, który oznacza, że marki w większości naśladują się wzajemnie, tworząc szum komunikacyjny. Wyłamanie się z niego wjedzie przez kreatywność i odwagę.

Współpraca z influencerem

Relacja marki z internetowym twórcą staje się coraz bardziej istotna, aby współpraca poszła dobrze. Obie prelegentki wskazały ważną cechę, którą warto kierować się podczas wspólnych działań.

Pytanie: Co Twoim zdaniem jest podstawą udanej współpracy z twórcami?

Zuza Ledworowska, Business Development Manager w Lettly: Zaufanie. Żeby influencer był traktowany jak partner, a nie jak nośnik reklamowy. 

Maria Popielewicz, Influencer Manager w Danone: Zaufanie! My musimy ufać, że nasz partner, agencja dobrze wykonuje swoją robotę i są ekspertami w swojej dziedzinie, a przy naszym wsparciu, razem osiągniemy sukces. Musimy też ufać, że jeśli dajemy briefing influencerowi, to konkretyzujemy tam swoje oczekiwania i dajemy tam odpowiednie key message, to ten influencer spełni nasze oczekiwania i stworzy odpowiedni materiał. Jak z każdej strony będzie zaufanie i szacunek, to kampanie będą udane.

Sztuczna inteligencja vs marketing

AI jest odmieniana przez wszystkie przypadki, również w branży marketingowej. Pojawia się coraz więcej narzędzi, które wyręczają nas w różnych zadaniach — tworzenie treści, edycja wideo i grafik lub analiza danych. Czy powinniśmy się bać, że sztuczna inteligencja nas “wygryzie”?

Pytanie: AI w branży marketingu — zagrożenie czy nowa droga rozwoju?

Marcin Ejsmont, Strategy Director w 2012 Agency: AI jest zdecydowanie nową drogą rozwoju. Jest to coś ciekawego, ale też jest to nowe narzędzie, które pozwoli nam się rozwijać. Nie tylko dlatego, że będziemy robić ciekawsze rzeczy, ale też dlatego, że będziemy musieli się nauczyć wykorzystywać wszystkie możliwości, jakie nam daje. Dodatkowo dla osób, które się boją — nie pamiętam takiej technologii, która by odjęła nam pracę. Raczej wszystkie nowości sprawiają, że robimy jeszcze więcej rzeczy i bywa nawet, że są jeszcze ciekawsze.

Łukasz Szczybelski, Creative Director & Co-Founder w Feeders Agency: Zdecydowanie nowa droga rozwoju, ale my często boimy się nowinek. Jak w znanej anegdocie Forda — zapytaj ludzi, jak chcieliby się szybciej poruszać, odpowiedzą, że chcieliby mieć szybsze konie zamiast samochodu. AI jest dla nas nowym narzędziem, które zastąpi pewne rzeczy, ale obawy związane z nią w tym momencie są takie, jak kiedyś były lęki związane z social mediami. Pojawiły się social media, pojawił się Facebook i branża reklamowa już zaczynała się trząść, bo zmienił się schemat tego, jak do tej pory działała. Sztuczna inteligencja da nam nowe możliwości, ale zastąpi niektórych ludzi i etaty.