cele-w-kampanii-z-influencerami

Jakie wybrać cele w kampanii z influencerami?

Określone cele w kampanii z influencerami to nie tylko wytyczne w briefie, ale także szansa na zwiększenie sukcesu działań marketingowych. Nie wiesz, na jakich celach się skupić? Pokażemy Ci nasze podejście do wyznaczania ich, a także wskażemy, jak odkryć, co może być Twoim priorytetem. Skupimy się również na tym, jakie KPI warto ustalić, aby mierzyć stopień realizacji kampanii z twórcami. 

Dlaczego cele w influencer marketingu są ważne?

Marki i influencerzy są coraz bardziej otwarci na niestandardowe działania, które wzbudzają emocje oraz przełamują schematy i konwencje. Marketing z twórcami daje wiele możliwości, ale nie można kierować się samą kreatywnością.

W kampanii marketingowej jasno określone cele są fundamentem sukcesu. Pozwalają one na precyzyjne kierowanie działaniami, a to przekłada się na imponujące rezultaty.

Nawet najbardziej szalone pomysły mogą się sprawdzić, gdy wpasują się w założone cele. Dlaczego warto wziąć kilka głębszych oddechów, zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o celach?

  • Jasno zdefiniowane pozwalają na ustalenie, co marka chce osiągnąć. Czy jest to wzrost świadomości, zaangażowania, czy sprzedaży — cele mówią, co jest priorytetowe.
  • Cele wyznaczają trasę, którą chcemy podążać. Dzięki nim zespół wie, co zrobić, aby osiągnąć zamierzone efekty. To także one informują, jakie narzędzia i strategie będą najbardziej odpowiednie w danej kampanii.
  • Pomagają w wyborze odpowiednich influencerów. Analiza celów pozwala określić, których twórców angażować, aby ich publiczność i sposób komunikacji były zgodne z oczekiwaniami marki.
  • Po zakończeniu kampanii, pozwalają ocenić jej skuteczność. Łatwiej jest mierzyć skuteczność, kiedy wiemy, na jakich czynnikach się skupić. Jak inaczej ocenić, czy współpraca z influencerem się udała, kiedy nawet nie wiem, jaki był jej cel? To daje nam solidną podstawę do optymalizacji i skalowania kolejnych kroków.

Jakie cele w kampanii z influencerem mogę wybrać?

W akcjach marketingowych z udziałem influencerów, precyzyjne określenie celów ma niezwykle ważne znaczenie. Dzięki zrozumieniu, co dokładnie chcemy osiągnąć, możemy wykorzystać wpływ i zasięg influencerów do spełnienia konkretnych oczekiwań. Czy chodzi o zwiększenie świadomości marki, generowanie leadów, czy budowanie społeczności wokół produktu, każdy wymaga indywidualnego podejścia i strategii.

Jakie cele możesz wybrać?

  1. Zwiększenie świadomości marki — Zaangażowanie twórców sprawia, że marka zyskuje więcej uwagi — to tak jakby ktoś włączył lampę w ciemnym pokoju. Dzięki ich zasięgowi, wiarygodności i kreatywności, wieści o Twojej marce mogą dotrzeć do nowych, nieosiągalnych dotąd grup konsumentów.
  2. Generowanie leadów i zwiększenie sprzedaży — Influencerzy mogą przekierować swoich obserwatorów bezpośrednio do produktu lub usługi. Aby śledzić efektywność działań twórcy (zwłaszcza gdy zaangażowanych jest więcej) warto skorzystać z personalizowanych kodów rabatowych lub linków afiliacyjnych.
  3. Dotarcie do konkretnej społeczności — Twórca ma wokół siebie zebrane grono osób, które interesuje się podobnymi rzeczami i wyznaje zbliżone wartości. Kiedy ta społeczność zobaczy, że ich ulubiony influencer korzysta z ciekawego produktu, to przez zaufanie do influ, chętnie sami go przetestują. Gdy dany produkt spodoba się tym osobom, to chętnie z nim zostaną, nawet gdy kampania reklamowa na profilu twórcy się zakończy. Oddane grono ulubieńców marki, to coś, o co warto zabiegać.
  4. Zdobycie ambasadora marki — Stworzenie długoterminowych relacji z twórcami, którzy pasują do marki, może przynieść wiele korzyści. Ambasadorzy stają się twarzą, z którą konsumenci będą utożsamiać firmę lub produkt. Mogą zwiększyć jej wiarygodność oraz utrzymać stałe zainteresowanie i zaangażowanie.
  5. Poprawa wizerunku marki — Autentyczny content stworzony przez twórcę może poprawić, to jak marka jest odbierana przez otoczenie.
  6. Treści UGC (User Generated Content) — Content stworzony przez influencera doda profilowi marki różnorodności i przyciągnie obserwujących. Treść stworzona przez osobę niezwiązaną bezpośrednio z firmą wygląda na bardziej autentyczną. Ponadto gdy jest tworzona przez osobę, która jest specjalistą w wideo, to będzie to po prostu ciekawe.
  7. Social proof — Współpraca z osobami, które są szanowane i mają autorytet w swojej społeczności, może znacząco wzmacniać zaufanie do Twojej marki. Opinie i rekomendacje od tych, którzy są uważani za ekspertów lub inspiracje, mają duże znaczenie dla decyzji zakupowych ich obserwatorów. Przykładem mogą być influencerki makijażowe, których polecenia danego kosmetyku mogą wiele zmienić.

Jak wybrać cele kampanii influencer marketingowej?

Wszystkie powyższe cele dobrze brzmią, ale nie warto wybierać kilka na raz. Jak zdecydować się na 1-2? Powinno być to dostosowane do aktualnej sytuacji firmy oraz jej potrzeb. Nie warto podążać za hasłami, które są akurat popularne w branży — takie cele nie będą odzwierciedlały realnej potrzeby marki. Warto zarezerwować chwilę, aby pomyśleć nad tym, co będzie ważne w danej kampanii.

Analiza obecnej sytuacji firmy

Na początku warto dokładnie przeanalizować, gdzie marka aktualnie się znajduje. Jakie ma mocne strony, za co cenią ją klienci, w czym jest lepsza od konkurencji? Co wymaga poprawy, który obszar potrzebuje troski, z czym konsumenci mają problem? Gdzie marka jest w kontekście całej branży?

Zrozumienie tych elementów pozwoli na lepsze poznanie produktu, jak i firmy oraz zdefiniowanie potrzeb. Gdy wiesz, jakie są zalety, to możesz je wyeksponować. Słabszych stron nie musisz maskować, a wręcz przeciwnie — do tego możesz dopasować cel kampanii z influencerem, aby to “poprawić”.

Pomyślenie o przyszłości

Kiedy już wiesz, gdzie aktualnie znajduje się marka, to czas trochę pomarzyć. Pomyśl, gdzie chcecie być za rok, 2 lata i 5 lat. Jakie skojarzenie ma mieć klient? Jaką macie mieć pozycję na rynku?

Określenie KPI

Teraz już wiesz, gdzie jesteś i w jakim kierunku chcesz podążać. Pod te informacje wybierz cele, które wesprą Cię w drodze ku rozwojowi.

Oprócz samego celu kluczowe jest ustalenie, jak będziesz mierzyć sukces kampanii. Przykładowo, gdy zależy Ci na:

  • Zwiększeniu świadomości marki, to dobrym KPI będzie: zasięg postów, liczba nowych obserwatorów i częstotliwość wspomnień o marce.
  • Generowaniu leadów i zwiększeniu sprzedaży — liczba kliknięć w link afiliacyjny produktu, liczba użyć dedykowanego kodu rabatowego, % wzrostu sprzedaży w datach pokrywających się z kampanią.
  • Zaangażowaniu społeczności — liczba komentarzy pod postami związanymi z akcją, liczba udostępnień i wskaźnik Engagement Rate (TUTAJ znajdziesz kalkulator Engagement Rate).
  • Poprawie wizerunku marki — analiza sentymentu oraz wspomnień o marce, liczba pozytywnych recenzji, liczba wspomnień o produkcie na profilach.
  • Zdobycie ambasadora marki — liczba ambasadorów, a także ich efektywność, czyli: liczba postów, aktywność pod nimi.
  • Treści UGC — ilość stworzonych postów/wideo, użycie hasztagu związanego z produktem i marką, liczba oznaczeń marki, zaangażowanie w posty z UGC.
  • Social proof — pozytywne wyniki badania konsumentów, liczba opinii i recenzji produktu, wzrost zaufania do marki, pozytywne wspomnienia o produkcie.

Podsumowanie

Wyznaczenie celu może wydawać się trudne. W końcu chcemy zrobić najlepszą kampanię z twórcami, która pomoże każdemu działowi w firmie. Raczej tak się nie da, dlatego lepiej skupić się na tym, co jest priorytetowe. 

Podążanie za celem jest ważne, ale nie można stracić elastyczności. Przy skupieniu na KPI, nie zapomnij o kreatywnym podejściu i otwartości na zmiany.

Niech każda kampania będzie dla Ciebie okazją do nauki i doskonalenia warsztatu marketingowego. Daj sobie przestrzeń na innowacje i testy. Podejdź do planowania z odwagą i zobacz, jak daleko możesz dojść. Zmotywowani? To czas na działanie!