świadomość marki

Od anonimowości do rozpoznawalności. Jak budować świadomość marki z influencer marketingiem?

Dlaczego niektóre produkty od razu mamy w głowie, kiedy myślimy o nowych butach? Jak to możliwe, że po zobaczeniu nawet kawałka logo wiemy, co to za firma i co produkuje? Dowiedz się, jak budować świadomość marki wśród konsumentów, wykorzystując influencer marketing. Zobacz, co zrobić, aby marka została klientom „w głowach” na dłużej.

Czym jest świadomość marki?

Wchodzisz do sklepu pełnego różnych produktów. Z półek zerkają na Ciebie najróżniejsze etykiety. Ostatecznie wybierzesz to, co już znasz — popularną markę, ulubiony smak. Te firmy, które rozpoznajesz i pamiętasz, prawdopodobnie kojarzą ci się z czymś dobrym, masz do nich zaufanie.

Kolejna sytuacja — kiedy myślisz o butach sportowych, to do głowy przychodzą Ci konkretne marki, a kiedy chcesz kupić sportową kurtkę, to od razu wiesz, do jakiego sklepu pójść.

To właśnie jest świadomość marki, inaczej nazywana brand awareness.

Jak świadomość marki wpływa na to, co i jak kupujemy?

Kiedy marka jest jak dobry znajomy – łatwo rozpoznawalna i z dobrymi skojarzeniami – ludzie instynktownie sięgają po jej produkty. Dzieje się tak, nawet gdy mają przed sobą wiele innych opcji, bo wolą wybrać to, co jest dla nich znane.

Na rynku pojawia się coraz więcej firm i produktów, przez co konsument może poczuć się przytłoczony. Dochodzi wtedy do przeciążenia kognitywnego (cognitive overload) i ludzie są skłonni wybierać marki, które są im znane i które postrzegają jako bezpieczny wybór, aby po prostu podjąć decyzję i zapomnieć.

Brand awareness sprawia, że produkt staje się pierwszym wyborem, a nie tylko jednym z wielu. Kupujemy oczami, ale też emocjami i przyzwyczajeniami.

Po czym poznać, że marka jest w świadomości?

Mówiąc o świadomości marki, warto zwrócić uwagę na:

 1. Czy produkt łatwo się wyróżnia? Czy ludzie od razu wiedzą, że to właśnie ta marka, kiedy zobaczą produkt lub opakowanie?
 2. Czy firma zostaje w pamięci na dłużej? Czy ludzie będą pamiętać o produkcie, nawet kiedy nie mają go przed oczami? Czy za miesiąc, rok, dwa lata, nikt już nie będzie wiedział, co to było?
 3. Jakie uczucia i myśli przychodzą ludziom do głowy, gdy myślą o brandzie? To może być wszystko – od poczucia zaufania, przez jakieś konkretnie pozytywne doświadczenie, aż po proste „to działa”.

Świadomość marki to więcej niż tylko rozpoznawanie logo. To suma wszystkich emocji, które marka wywołuje. Dobrze zbudowane brand awareness sprawia, że wybór staje się dla klientów naturalny i oczywisty.

Jak rozpoznać, że marka jest już w świadomości konsumentów?

Chcesz wiedzieć, czy firma, produkt lub usługa są już w głowach konsumentów? Sprawdź, na jakie sygnały warto zwrócić uwagę:

 1. Ludzie bez problemu identyfikują logo, kolory czy slogan wśród innych. To może być coś tak prostego, jak klient, który widzi logo i mówi „Aha, to ci od….
 2. Kiedy klienci potrafią przypomnieć sobie markę w odpowiednim momencie, na przykład podczas rozmowy o określonych produktach lub w trakcie zakupów. 
 3. Kiedy polecenia dzieją się samoczynnie i firma nie musi nakłaniać do rekomendowania swoich produktów.
 4. Gdy słyszysz od konsumentów, że marka kojarzy im się z konkretnymi wartościami lub cechami, jak dobra jakość, innowacyjność czy niezawodność, to świadczy o silnych, pozytywnych skojarzeniach. 

Trzy elementy – rozpoznawalność, pamięć i skojarzenia – są jak filary, na których zbudowana jest świadomość marki. Im mocniejsze one są, tym trwalszy i głębszy jest brand awarness. Dbając o każdy z nich, możesz nie tylko zwiększać rozpoznawalność, ale również budować emocjonalną więź, która przekłada się na lojalność i zaufanie klientów.

Influencer marketing w budowaniu brand awarness

Influencer marketing to jedno z tych narzędzi, które mogą zrobić ogromną różnicę, jeśli chodzi o budowanie świadomości marki. Dlaczego warto się na niego zdecydować? Oto trzy główne powody:

 1. Zasięg — Wyobraź sobie, że produkt może zobaczyć nie tylko baza klientów, ale także wszyscy obserwujący popularnego influencera, a do tego osoby, które nie obserwują twórcy, ale algorytm organicznie zaproponuje im tę treść. To może być niesamowity zasięg, który trudno będzie osiągnąć tradycyjnymi metodami. Influencerzy mają swoje społeczności, które często liczą tysiące, a nawet miliony obserwujących, czekających, aby zobaczyć ich najnowsze posty. Gdy przedstawi produkt na swoim profilu, automatycznie dociera do szerokiej publiczności, która być może nigdy by o nim nie usłyszała.
 2. Zaufanie — Konsumenci ufają innym ludziom bardziej niż reklamom czy organizacjom — łatwiej jest wierzyć konkretnej osobie, niż firmie, która składa się z tysięcy nieznanych postaci. Gdy influencer, którego podziwiają i którym się inspirują, poleca produkt, jego słowa mają wielką wagę. 
 3. Koszt — W porównaniu do kosztów wielkich kampanii reklamowych, influencer marketing często wypada znacznie korzystniej. Nie potrzeba ogromnych budżetów na bilbordy czy reklamy telewizyjne. Wystarczy współpraca z agencją influencer marketingu, która zajmie się koordynacją pracy.

Świadomość marki i influencer marketing – jak to zrobić?

Strategiczne zaplanowane działania z twórcami mogą znacznie zwiększyć znajomość marki na rynku, a nawet ją całkowicie zbudować.

Poniżej przedstawiamy kilka strategii influencer marketingu, które pomogą w zwiększaniu rozpoznawalności brandu przez influencer marketing:

 1. Konkursy i akcje promocyjne — Zaplanuj konkurs, gdzie do wygrania będą produkty lub usługi. Wydarzenie niech promuje influencer na swoich kanałach, dzięki czemu zwiększysz zasięg samego konkursu, jak i marki. Zadanie dla uczestników niech będzie angażujące, jak np. udostępnienie postu, opublikowanie zdjęcia lub filmu z hasztagiem – to zwiększy rozpoznawalność marki i wygeneruje organiczny ruch w kanałach społecznościowych.
 2. Wideo, recenzje, testy — Współpraca przy produkcji wideo, w których twórcy prezentują produkty lub usługi, testują je w realnych warunkach lub dzielą się osobistymi recenzjami, może znacząco wpłynąć na percepcję marki. Treści wideo mają wysoki potencjał na viral oraz wyższe zaangażowanie od contentu statycznego.
 3. Limitowane edycje produktów — Influencerzy, to często specjaliści w swojej dziedzinie np. makijażu, gotowania, projektowaniu wnętrz lub ubrań. Firma, która specjalizuje się w tej samej dziedzinie, co twórca może współpracować z nim przy tworzeniu limitowanych produktów. Taka synergia nie tylko podnosi percepcję marki jako innowacyjnej i zorientowanej na klienta, ale również wzmacnia jej pozycję na rynku. 
 4. Hasztagi — Zaprojektuj unikalny hasztag, który łatwo kojarzy się z marką, jak i kampanią marketingową, a następnie zaproś influencerów do promowania tego hasła. Taka strategia nie tylko zwiększa zasięg komunikacji w social media, ale również pozwala na łatwiejsze śledzenie interakcji i zaangażowania odbiorców z firmą. Hasztag staje się narzędziem do budowania społeczności oraz stymuluje tworzenie treści przez użytkowników (user-generated content), co dodatkowo potęguje efekt viralowy.

Czy się udało? Jak mierzyć skuteczność influencer marketingu przy brand awareness?

Po zainicjowaniu kampanii z influencerami kluczowe jest zrozumienie, czy zostały osiągnięte zamierzone cele. Istnieje kilka wskaźników, które pomogą ocenić efektywność działań. W swoich działaniach marketingowych nie musisz badać ich wszystkich – dobierz je indywidualnie do każdej akcji, aby mogły realnie pokazywać, czy jesteś w dobrym miejscu.

Pierwszym wskaźnikiem jest zasięg materiałów w social media. Dzięki temu dowiesz się, ile osób zobaczyło posty. Gdy dołożysz do tego Engagement Rate, to sprawdzisz, jak wiele z oglądających osób aktywnie z wchodziło w interakcję z contentem przez lajki, komentarze czy udostępnienia.

Kolejnym istotnym wskaźnikiem jest ROI, czyli zwrot z inwestycji. To on pokazuje, czy pieniądze, które zostały przeznaczone na współpracę z influencerami, rzeczywiście przyniosły zysk. Oblicza się to przez porównanie uzyskane korzyści do poniesionych kosztów.

Nie mniej ważna jest konwersja, czyli ile osób podjęło konkretne działania, takie jak zakup produktu, wejście na profil, zapis na newsletter czy pobranie aplikacji. Wysoka konwersja świadczy o skuteczności dotarcia do odpowiedniej grupy odbiorców, którzy są gotowi do akcji.

Ostatnim elementem, który warto monitorować, są wzmianki o marce pojawiające się w różnych miejscach w internecie, generowane przez użytkowników, media czy innych influencerów. To wskaźnik, który nie tylko mierzy zasięg, ale również wpływ marketingu z twórcami na ogólną rozpoznawalność i postrzeganie marki.

Analizując te wskaźniki, możesz nie tylko sprawdzić, czy kampania była sukcesem, ale także zrozumieć, co zadziałało, a co wymaga poprawy. Takie informacje są bezcenne dla optymalizacji przyszłych działań marketingowych.

Jakie wyzwania możesz spotkać podczas budowania świadomości marki przy pomocy influencer marketingu?

Influencer marketing to potężne narzędzie, ale jak każda strategia, niesie ze sobą pewne wyzwania. Oto kilka, na które warto zwrócić uwagę:

Dobór influencerów

Kluczowe jest znalezienie twórców, którzy pasują do marki i produktu wartościami, tematyką, zainteresowaniami. Influencer nie powinien być kojarzony z dramami czy skandalami, które mogłyby zaszkodzić wizerunkowi firmy. Również tematyka ich publikacji musi być spójna z tym, co organizacja reprezentuje, aby przekaz był autentyczny i wiarygodny. 

Wybór nieodpowiedniej osoby do współpracy może prowadzić do utraty zaufania i pogorszenia wizerunku marki w oczach konsumentów.

Współpraca tylko z dużymi kontami

Często istnieje pokusa skupienia się tylko na współpracy z celebrytami, mającymi ogromne zasięgi. Jednak mikroinfluencerzy, mimo że obserwuje ich mnie osób, to często mogą pochwalić się bardziej zaangażowaną społecznością. Ich mniejsza, ale bardziej lojalna baza obserwatorów może być bardziej skłonna do interakcji i reagowania na promowane produkty, co przekłada się na lepsze wyniki kampanii.

Oddanie wszystkiego na barki influencerów

Podczas gdy influencerzy mogą znacząco przyczynić się do sukcesu kampanii, nie można polegać wyłącznie na nich jako jedynym źródle sukcesu. Ważne jest, aby strategia marketingowa była zróżnicowana i uwzględniała różne kanały oraz metody komunikacji, aby zapewnić stabilność i ciągłość działań promocyjnych. Sama siła firmy może wiele zdziałać, a do tego dochodzi produkt lub usługa, którą chcą wypromować.

Lepsza świadomość marki dzięki influencerowi

Influencer marketing to potężne narzędzie, które nie tylko zwiększa rozpoznawalność marki, ale także buduje zaufanie. Dzięki twórcom firma może zdobyć sympatię i lojalność szerokiej grupy odbiorców. Działania takie jak akcje hasztagowe, konkursy czy limitowane serie produktów w social media, pozwalają na dynamiczną interakcję z konsumentami. Wyzwaniem pozostaje jednak dobór odpowiednich influencerów, których wartości i styl życia rezonują z obrazem marki.

Współpraca z influencerami to więcej niż promocja – to strategiczne partnerstwo, które wpływa na postrzeganie marki na rynku. Efektywne wykorzystanie ich zasięgu pozwala na budowanie silniejszej, rozpoznawalnej i atrakcyjnej marki.