Mikroinfluencerzy

Siła mikroinfluencerów. Dlaczego warto współpracować z mniejszymi kontami?

Influencer marketing, to nie tylko współpraca z celebrytami i kontami, które mają setki tysięcy obserwujących. Coraz większą rolę zaczynają odgrywać mikroinfluencerzy! To oni zyskują większy wskaźnik zaangażowania, a także pozwalają na dotarcie do wąskiej grupy odbiorców. Dowiedz się, dlaczego warto zainteresować się twórcami z mniejszym gronem obserwatorów. 

Kim jest mikroinfluencer?

To osoby, które mają od 10 000 do 100 000 obserwujących na Instagramie, TikToku, YouTube czy innych social mediach. Może się wydawać, że to mało w porównaniu do celebrytów z milionami fanów, ale nie daj się zwieść. Mikroinfluencerzy to prawdziwe perełki w świecie mediów społecznościowych, bo często cieszą się większym zaufaniem i osobistą relacją ze swoją społecznością, co przekłada się na wyższe wskaźniki zaangażowania.

Ponadto charakteryzują ich specjalizacja i pasja do określonych tematów, co sprawia, że ich treści są postrzegane jako bardziej autentyczne i angażujące. Często nie są to “osoby od wszystkiego”, a wręcz przeciwnie — mają swoją misję i cel.

Czy to moda, uroda, fitness, technologia, czy kulinaria — mikroinfluencerzy są ekspertami w swoich dziedzinach, co przyciąga do nich specyficzną grupę odbiorców szukających wiarygodnych informacji i inspiracji.

Mikroinfluencer — dlaczego warto?

Autentyczność

Mikroinfluencerzy często samodzielnie obsługują swoje konta w mediach społecznościowych, co sprawia, że ich treści są autentyczne i wiarygodne. Wchodzą w bezpośrednią interakcję ze swoimi obserwatorami, przez co budują silniejsze relacje. Obserwatorzy odbierają ich rekomendacje i polecenia za wiarygodne i chętnie po nie sięgają.

Zaangażowanie

Mikroinfluencerzy posiadają zaangażowaną publiczność, która chętnie komentuje i udostępnia dalej ich treści. Ich społeczność wie, że może napisać do twórcy i dostanie odpowiedź od niego samego.

Pomimo mniejszej liczby obserwujących, mikroinfluencerzy często generują wyższe wskaźniki zaangażowania w porównaniu do twórców o większym zasięgu. Według techjury mikroinfluencerzy osiągają engagement rate na poziomie około 6%, kiedy u większych kont to około 2%. Pokazuje to, że mniejsza liczba obserwujących często przekłada się na mocniej zaangażowaną społeczność, a to jest niezwykle pomocne podczas kampanii marketingowych i sprzedażowych.

W Lettly chcieliśmy sami zbadać ten temat. Stworzyliśmy raport na bazie danych z naszych kampanii marketingowych z influencerami przeprowadzonych w okresie od stycznia 2022 do sierpnia 2023. Zanalizowaliśmy 86 raportów kampanii dla naszych klientów oraz 751 rekordów na platformach TikTok, Instagram i YouTube. Jakie wnioski płyną z naszych badań?

Na TikToku oraz Instagramie zaangażowanie użytkowników spada wraz ze zwiększeniem liczby obserwujących. Poniżej grafiki, które to pokazują:

Piramida influencerów - mikroinfluencer

Dostępność niszowych grup odbiorców

Mikroinfluencerzy często skupiają się na konkretnych tematach lub obszarach zainteresowań, co przyciąga do siebie niszowe grupy odbiorców. Specjaliści, którzy znają się na swojej dziedzinie, budują pozycję eksperta, a takiej osobie można łatwiej zaufać. To ogromna możliwość dla firm, które chcą skutecznie targetować swoje kampanie na specyficzne persony i segmenty rynku.

Koszt-efektywność

W porównaniu z megainfluencerami mikroinfluencerzy są bardziej przystępni cenowo. Dzięki temu marki mogą osiągnąć większe wyniki pod względem zasięgu i zaangażowania, przy jednoczesnym utrzymaniu niższych kosztów. 

Współpraca z wieloma mikroinfluencerami pozwala również na dotarcie do zróżnicowanej grupy odbiorców bez konieczności przeznaczania ogromnych budżetów.

Jak te czynniki przekładają się na lepsze wyniki dla firm?

Współpraca z mikroinfluencerami przyczynia się do:

– zwiększenia zaufania i wiarygodności marki poprzez autentyczne rekomendacje influencerów,
– generowania większego zaangażowania i interakcji, co przekłada się na konwersje i lojalnych klientów,
– precyzyjnego dotarcia do niszowych grup,
– wysoki ROI — osiągnięcie wysokich wyników przy niskich kosztach.

Jakie wyzwania można spotkać przy współpracy z mikroinfluencerem?

Mimo licznych korzyści współpraca z mikroinfluencerem nie jest pozbawiona wyzwań. Warto poznać je, aby przygotować się na nie i wiedzieć, jak zareagować.

1. Znalezienie odpowiedniego twórcy, który pasuje do potrzeb i celów kampanii, a także ma takie same wartości, jak marka. Proces ten może być czasochłonny, ponieważ nie jest łatwo znaleźć mniejszych twórców, a także takich kont jest więcej. Trzeba mieć bardzo dużą wiedzę o tym, jakie nazwiska są teraz popularne w branży i z kim warto podjąć współpracę.

2. Weryfikacja — niektórzy influencerzy mogą próbować wpływać na swoje statystyki, takimi jak liczba obserwujących, polubień czy komentarzy. W rezultacie istnieje ryzyko współpracy z osobami, które nie są wiarygodne, nie mają rzeczywistego wpływu ani zaangażowania ze strony swojej społeczności. Ponadto do tego dochodzą sytuacje kryzysowe i skandale, o których ktoś, kto nie jest na bieżąco, może nie wiedzieć.

3. Zarządzenie współpracą to m.in. kontakt z twórcami, umowy, pilnowanie terminów, ustalanie szczegółów, wysyłanie paczek PRowych, zarządzanie komunikacją. Koordynacja działań między marką a mikroinfluencerami może być skomplikowana i czasochłonna zwłaszcza w przypadku dużych kampanii z udziałem wielu osób.

Jak możemy Ci w tym pomóc?

Niezależnie od tego, czy martwisz się wyborem właściwego influencera, autentycznością, czy zarządzaniem całą kampanią — jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

Nasz zespół przeprowadzi dokładną analizę, aby dopasować najlepszych twórców, którzy będą pasować do Twojej marki — do komunikacji, wartości i grupy docelowej. Dodatkowo skupimy się na zweryfikowaniu autentyczności, dzięki czemu będziesz wiedzieć, kim jest dana osoba.

Gdy już rozpoczniesz współpracę, będziemy działać jako Twój solidny partner, który zajmie się wszystkimi detalami organizacyjnymi i strategicznymi. W Lettly nie ma miejsca na stres — z nami możesz być pewny udanej współpracy z influencerami.