Blog_WywiadChaberek_1272x390

Narzędzie, dzięki któremu szybko znajdziesz skutecznych ambasadorów dla marki e-commerce

Fajnie mieć influencera w kampanii i popatrzeć sobie jak ktoś sławny mówi o naszej marce w samych superlatywach, dostarcza wiarygodny content, a followersi przyklaskują. Ale prawdziwy potencjał influencer marketingu objawia się, kiedy potraktujemy go jako trochę “mniejszą” formę reklamy i zamiast budować wizerunek marki, zaczniemy przy pomocy influencerów budować sprzedaż, a ich followersów zamieniać w naszych klientów.

Nie zrozumcie nas źle – budowanie wizerunku jest równie kluczowe, a każda marka ma nieco inne potrzeby, ale dziś chcielibyśmy podkreślić, że influencer marketing w dobrych rękach jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi dla e-commerce’u. Trafiona grupa docelowa, wysokie zaangażowanie followersów i wiarygodny przekaz mogą zdziałać cuda, owocując wysokim zwrotem z inwestycji. Wiele firm oparło swój sukces sprzedażowy na tego typu współpracy z influencerami jak na przykład Glossier czy Naked Juice. Rafał Myśliński, influencer parentingowy, znany jako Suchy Tata jest przykładem na to, że influencerzy mogą wykonywać swoją pracę, kładąc nacisk właśnie na bezpośrednią sprzedaż, a z markami umawiać się głównie na prowizje, co upodabnia ich w pewien sposób do sprzedawcy.

Badanie RivallQ potwierdza nasze doświadczenia, że w internecie kochamy żywych ludzi, a nie same marki. Inaczej: influencerzy budują dużo większe zaangażowanie w social mediach, niż same profile marek, a do tego wzbudzają większe zaufanie. Stanowią zatem potężne narzędzie do budowania świadomości marki i sprzedaży wśród nowych odbiorców dla marek e-commerce. Wymaga to tylko odpowiedniego podejścia, a jeśli chcesz dowiedzieć się, jakiego, to jesteś w dobrym miejscu.

Prosty sposób na znalezienie influencera

Jak znaleźć influencera odpowiedniego dla Twojej marki e-commerce? Za tym pytaniem należy od razu postawić kolejne: może wcale nie musisz już szukać? Biznesy oparte o e-commerce mają tę przewagę, że nie muszą szukać influencerów, przeglądając profil za profilem, bo poszukiwania mogą i powinny zacząć w swojej bazie klientów. Zbudowanie sieci influencerów z osób, które już są Twoimi klientami pozwoli opierać influencer marketing na autentycznych i szczerych rekomendacjach, a stąd już tylko krok do stworzenia prawdziwych i – co najważniejsze – skutecznych ambasadorów marki.

Odwracając nieco perspektywę: czasem po prostu wystarczy znaleźć najbardziej wpływowych klientów marki i wcale nie muszą być to “gwiazdy” internetu. Możesz traktować ich jako ambasadorów, ale jeśli pozyskasz w ten sposób mikroinfluencerów, których włączysz w pojedyncze kampanie sprzedażowe, to też jesteś w doskonałej sytuacji. I teraz najlepsze – w zidentyfikowaniu takich osób może pomóc Ci proste narzędzie, jakim jest Upfluence Live Capture. Narzędzie to zintegruje się z Twoją witryną e-commerce i na podstawie zebranych danych pomoże uszeregować klientów sklepu pod kątem ich “wpływowości”. Link do narzędzia znajdziesz TUTAJ.

Jak trafić w target?

Kiedy szukamy influencera dla marki, zawsze istotne jest to, żeby jego followersi porywali się z jej targetem, co dość łatwo określić na podstawie danych demograficznych. Kiedy już masz pod ręką influencerów, będących Twoimi stałymi klientami, z dużym prawdopodobieństwem możesz stwierdzić, że ten punkcik jest już odhaczony. Na dzień dobry masz niemal gwarancję pracy z kimś, kto skutecznie dotrze do Twojego targetu, bo sam do niego demograficznie należy.

Na co zwracać uwagę przy doborze influencera?

Odpowiadając na to pytanie, uchylamy rąbka tajemnicy z naszej codziennej pracy, ale od dzielenia się odrobiną podstawowego know how z swojej dziedziny w internecie nikt jeszcze nie zginął, prawda? Myśląc o potencjalnych influencerach dla swojej marki warto zadać sobie kilka pytań:

Czy łatwo mi wyobrazić sobie tę osobę używającą mojego produktu?
Czy jej followersi znajdują się w moim targecie?
Czy jej treści są zgodne z moimi wartościami marki i jej celami?
Czy wyobrażam sobie, jak ta osoba reprezentuje moją markę?
Czy ma autentycznych followersów (tak, ludzie nadal kupują obserwatorów)?
Czy stać mnie na współpracę z tą osobą?

Najlepsze jest to, że kiedy “robisz” influencerów ze swoich obecnych klientów, to większość z tych pytań masz już zupełnie z głowy – hej, te osoby już znają markę, korzystają z niej, a poziom autentyczności komunikatu, jaki możesz dzięki nim uzyskać jest niezrównany.

Influencerzy, którzy nie odmówią

Ok, nie możemy Ci tego zagwarantować, ale po pierwsze dobrze wygląda to w śródtytule, a po drugie analitycy Upfluence potwierdzili kolejną rzecz, którą znamy z doświadczenia i której na pewno jest już oczywista także i dla Ciebie: influencerzy, którzy dostają propozycje od marek, których klientami już są bardzo rzadko odmawiają. Nie tylko dlatego, że realnie kochają Twój produkt, ale też dlatego, że dobry influencer to taki, któremu zależy na autentycznym contencie i pozostawaniu wiarygodnym dla swoich odbiorców. Warto też dodać, że w takiej sytuacji o wiele, wiele łatwiej będzie negocjować z danym influencerem wycenę współpracy, a zwiększanie ROI to coś, na czym wszystkim nam zależy, prawda? ????

Influencerzy będący już klientami Twojego brandu to nie tylko gwarancja wyższej lojalności i autentyczności. Takie osoby mają już doświadczenia z Twoją marką, a więc także historie używania Twojego produktu lub ulubiony produkt z Twojego asortymentu. Są więc idealnymi twórcami contentu dla Twojego e-commerce. To wszystko sprawia, że nie musicie niczego udawać, a influencer może wprost mówić, że Twoja marka jest jego sponsorem. Obserwujący zwykle  nie tylko nie obrażają się na takie osoby, że “się sprzedały”, ale doceniają to, że “ich” influencer jest z nimi szczery i odnosi się fair w stosunku do nich. 

Może i nie zawsze będziesz w ten sposób pracować z internetowymi i telewizyjnymi sławami, ale w social mediach nic nie konwertuje w taki sposób, jak autentyczny zadowolony klient, za którym pójdą kolejni.