Kampania z influencerem to nie lada wyzwanie! Masz już za sobą etap planowania strategii, wybierania celów (pisaliśmy o tym!), poszukiwania odpowiednich influencerów, wysyłania briefów (o tym też mamy artykuł), podpisywania umów i zatwierdzania materiałów. Kampania dobiegła końca i…co teraz? Jak ocenić, czy działania z influencerem przyniosły zamierzone efekty? Jak pokazać wewnątrz firmy, że ta inwestycja miała sens? Rozwiązaniem jest dobrze przygotowany raport z kampanii influencer marketingowej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zebrać dane i jak je skutecznie prezentować.
Po co Ci raport z kampanii z influencerem?
Branża marketingowa uwielbia raporty, porównania, badania, a to wszystko po to, aby stawiać przemyślane kroki oparte o dane. Czy to samo dotyczy influencer marketingu?
Szczegółowy raport z kampanii z influencerami pozwala ocenić, jak skuteczny był dany twórca, czy jego publikacje zadziałały, czy sam pomysł na aktywację miał sens oraz, czy cała inwestycja była dobrym pomysłem. Raport stanowi także bazę wiedzy, którą można wykorzystać w przyszłości. Analizując, które elementy kampanii były strzałem w dziesiątkę, a które wymagają poprawek, stajesz się bardziej przygotowan_ na kolejne wyzwania.
Sama analiza danych to nie koniec plusów! Taki dokument to nie tylko suche liczby — to narzędzie, które może poprawić komunikację wewnętrzną w firmie. Dzięki jasno przedstawionym wynikom łatwiej przekonać zarząd oraz inne działy do tego, że influencer marketing jest efektywny i wartościowy. Łatwiej jest “uwierzyć”, gdy zobaczy się konkretny wynik.
Podczas tworzenia raportu może wiele zyskać osoba, która się nim zajmuje. To jest miejsce do pochwalenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także umacniania wizerunku ekspert_. Systematyczne podsumowania pozwalają zespołom lepiej zrozumieć rynek, branżę i odbiorców. Dzięki temu każda kolejna kampania może być bardziej precyzyjna i skrojona na miarę oczekiwań grupy docelowej.
W efekcie, regularne tworzenie raportów z kampanii z twórcami to nie tylko sposób na mierzenie efektów, ale również metoda na ciągłe doskonalenie strategii marketingowych.
Od czego zacząć?
Zakończenie kampanii nie oznacza końca pracy nad projektem. Teraz rozpoczyna się etap analizy i raportowania wyników. Przed Tobą ważne zadanie: transformacja surowych danych w klarowny i przekonujący raport. Jak się za to zabrać?
Kiedy?
Zaangażował_ś kilku twórców, każdy z nich ma opublikować po 2-3 posty, a do tego wideo. Na samą myśl o przygotowaniu kilkudziesięciu raportów masz dość? Spokojnie! Praca nad raportem nie oznacza, że masz to robić bezpośrednio po każdym opublikowanym poście przez influencera.
Efektywniejszym podejściem jest segmentacja kampanii na etapy, miesiące lub kwartały. Pozwala to na lepsze monitorowanie postępów i dostosowywanie strategii na bieżąco.
Warto rozważyć przygotowanie także pełniejszego raportu, na przykład raz na kwartał, pół roku, rok, który umożliwi kompleksową analizę i ocenę długoterminowych efektów.
Zbieranie danych
Zacznij od zebrania wszystkich publikacji od influencerów — zapisz je w tabelce np. w Excelu, gdzie umieścisz kolumnę twórca X i to, co opublikował. Do tych danych dodaj: liczby polubień, wyświetleń, komentarzy, udostępnień, kliknięć linków.
Teraz niektóre dane mogą wydawać się niepotrzebne, ale gdy będzie czas na analizę lub ktoś będzie chciał wrócić do tego, to akurat coś może okazać się niezwykle przydatne.
Forma
Wygodnym sposobem na raport zebranych danych jest stworzenie przejrzystej prezentacji w PowerPoint, Canva, czy Google Slides. Dzięki temu łatwo będzie podzielić dane na sekcje, zilustrować je odpowiednimi grafikami i wykresami, a także na końcu przekształcić prezentację w łatwo dostępny plik PDF.
Możesz również stworzyć uniwersalny szablon, który będzie można łatwo modyfikować i aktualizować w przyszłości, a to zaoszczędzi czas i zasoby.
Tabelki, ah tabelki
Zarządzanie danymi nie kończy się na Excelu i estetycznej prezentacji. Trzeba jeszcze umiejętnie przechowywać surowe dane, aby każdy miał do nich dostęp. Warto wyrobić w sobie nawyk zbierania danych po zakończeniu kampanii. Nie wszystkie zebrane informacje znajdą swoje miejsce w prezentacji, ale ich archiwizacja jest istotna, aby niczego nie zgubić i mieć możliwość powrotu do liczb w razie potrzeby.
Regularne zbieranie i systematyzowanie danych pozwoli na to, aby każdy mógł obejrzeć, jak dana kampania poszła, czy warto ją powtórzyć lub jakie wyniki miał dany twórca.
Jak przygotować raport z kampanii z influencerem?
Wszystkie fajnie brzmi, ale jak się za to zabrać? Zobacz, jak krok po kroku przygotować raport!
- Informacje o kampanii — Na wstępie opowiedz w skrócie o tym, co robiliście. Napisz, jaka była nazwa kampanii, kto był klientem i kto po Waszej stronie odpowiadał za projekt. Niech to będzie pierwszy slajd, to dzięki niemu, każdy, kto znajdzie tę prezentację będzie od razu wiedział, co jest w środku.
- Szczegóły akcji — W kolejnej części raportu dogłębniej omówisz kampanię. Co tutaj umieścić?
- Czas trwania.
- Liczbę zaangażowanych twórców.
- Formę współpracy — wideo, post, ale też działania paid.
- Liczba przygotowanych materiałów (zrealizowanych świadczeń).
- Kanały social media.
- Nie zapomnij dodać kilku zdań na temat założeń kampanii i głównego pomysłu, co da czytelnikowi wyraźny obraz działań marketingowych.
- Szczegółowe wyniki influencerów — Kolejny segment raportu powinien skupić się na wynikach zaangażowanych twórców i każdy z nich będzie analizowany osobno.
- Zacznij od przedstawienia influencera — podaj jego imię i nazwisko, nazwę profilu, liczbę obserwujących.
- Następnie dodaj odnośniki do publikacji, które powstały w ramach kampanii.
- Obok contentu pokaż wyniki — wyświetlenia, polubienia, komentarze.
- Zestawienie danych — Kiedy omówiony zostanie każdy twórca, to czas na porównanie ich wyników. Przygotuj tabelki, które zestawią wyniki wszystkich influencerów w jednym miejscu. Dzięki temu łatwo zidentyfikujesz, które działania były najbardziej skuteczne, a które mogą wymagać modyfikacji w przyszłości.
- Podsumowanie kampanii — Jesteśmy już blisko końca! Zbierz kompletnie wszystkie liczby w jednym miejscu — wyświetlenia postów i stories, liczbę komentarzy i polubienia oraz dane dotyczące płatnych zasięgów. To jest punkt kulminacyjny, który może otworzyć oczy, bo zobaczysz całościowy wynik kampanii influencer marketingowej.
- Rekomendacje — Wcześniej pisałam, że w raporcie możesz podzielić się swoją ekspercką wiedzą. To jest ten moment! Rekomendacje pokazują, że wiesz, co robisz i potrafisz przekuć teorię w skuteczne działania. Prezentacja nie jest tylko pasywnym zestawieniem danych, ale to także dogłębna analiza wyników.
- Wpływa na markę — Ten punkt nie pojawia się w większości raportów z kampanii z influencerem, ale może Twoja firma będzie tego wymagała. Przeanalizuj, jak działania twórców przyczyniły się do realizacji wyznaczonych celów biznesowych i/lub marketingowych (o celach w influencer marketingu już pisaliśmy).
- Przykład 1 — Celem było zwiększenie sprzedaży, więc sprawdź, ile zakupów było z dedykowanego linku lub kodu rabatowego oraz ile było przejść na stronę www z social mediów.
- Przykład 2 — Cel to poprawa wizerunku marki. Zobacz, w trakcie i po kampanii, ile było wzmianek o marce, czy wzrosła liczba obserwujących w social media, jakie pojawiły się komentarze i opinie oraz ile razy został użyty dedykowany akcji hasztag.
Podsumowanie
W influencer marketingu nie wystarczy samo zbieranie danych, a nawet analiza dużo nie da, gdy nikt nie wykorzysta tych informacji w kolejnych kampaniach. Spróbuj zidentyfikować, które elementy podziałały najlepiej i zastanów się dlaczego. Nie bój się wprowadzać nowości w kolejnych projektach, korzystając z solidnej bazy wiedzy, którą tworzysz.
Raport to także okazja, aby pokazać wartość swojej pracy, nie tylko jako osoby zajmującej się projektem i/lub strategią, ale także kogoś, kto potrafi przekuć kreatywne idee w konkrety. Ponadto dzięki wewnętrznym dzieleniu się wiedzą może rozwijać się cały zespół.
Powodzenia!