02_Strona_artykul_festiwale_big

Strefy festiwalowe – najciekawsze działania marek

Okres festiwalowy dla wielu brandów to trochę, jak wizyta w wesołym miasteczku — to sezon nieskończonych możliwości, realizacji oryginalnych pomysłów i niewypowiedzianej walki o najlepszą strefę festiwalową sezonu. Marki samochodowe, alkoholowe, modowe czy beauty to pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy myślimy o festiwalu, ale kto tak naprawdę wybił się i jakie akcje w tym roku były godne uwagi?

Naszpikowany artystami line-up, miesiącami wybierane stylizacje i świetna zabawa cechują sezon festiwalowy, ale jak ten wyjątkowy czas wykorzystują marketingowcy i marki, które mają szansę spotkać się ze swoimi konsumentami?

Przyjrzeliśmy się najciekawszym akcjom tego lata i naszą uwagę przyciągnęła strefa marki Persil na Open’er Festival. W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby klientów marka stworzyła na terenie pola namiotowego przestrzeń z pralko-suszarkami, gdzie festiwalowicze mogli szybko poradzić sobie z problemem brudnych ubrań i odświeżyć swoją stylizację. Niby oczywiste rozwiązanie, ale jednak strefa cieszyła się bardzo dużą popularnością i zyskała swoich zwolenników również ze względu na zrównoważone podejście. Dzięki tej opcji zniknęła potrzeba robienia zbędnych zakupów przed wyjazdem, a kapsułki do prania marki Persil, dostępne na strefie, były biodegradowalne i nadawały się do prania w niskich temperaturach, co pozwoliło oszczędzić energię i zadbać o środowisko.

Persil zrealizował również kampanię promocyjną, w pierwszej fazie influencerzy m.in.: Ciocia Liestyle, Martyna Szałacka, Jakob Kosel, Ashplumplum etc. zapowiedzieli produkt, czyli kapsułki do prania Persil Discs Deep Clean, a następnie przygotowali reelsy prezentujące strefę Persil na Open’er Festivalu. Dzięki takiej dwufazowej komunikacji marka odpowiednio zateasowała działania na festiwalu, a następnie zadbała zarówno o festiwalowiczów, jak i o planetę.

O stylizacje i ich świeżość zadbał Persil, natomiast niepowtarzalnym modowym i osadzonym w trendach make-upem zajęła się marka MAC Cosmetics. Przestronna strefa ze sztabem profesjonalnych makijażystów zachęcała uczestników do skorzystania z kolorowego, pełnego brokatu make-upu. MAC swoje poczynania prężnie komunikował zarówno na TikToku, jak i na Instagramie za pośrednictwem wybranych influencerów ze świata mody, lifestyle czy beauty. Marka jeszcze przed Open’erem wysłała paczkę powitalną z produktami idealnymi na festiwal do swojej ekipy influencerskiej. Przez 3 dni festiwalu m.in.: Jessica Mercedes, Justyna Lis, Little Monster, KBrazilka, Glorianka, czy nowe odkrycie polskiego TT Julia Mellort prezentowały swoje festiwale looki uzupełnione idealnym świecącym make-upem.

To nie pierwsze kreatywne działania marki MAC na polskim rynku, niedawno z okazji premiery serialu „Bring Back Alice” MAC zorganizował serie rozmów na live #MACMirrorStories na IG z obsadą, gdzie podczas live Senior National Makeup Artist Sebastian Gradzik (obecny również na Open’er Festiwal) rozmawiał z aktorami serialu, wykonując makijaże inspirowane produkcją HBO. Działania MAC Cosmetics to niestandardowe rozwiązania i piękne realizacje, dlatego warto śledzić ich marketingowe poczynania.

Idąc serialowym tropem, przenosimy się na Orange Warsaw Festiwal, gdzie Netflix promował najnowszy sezon Wiedźmina. Festiwalowa strefa marki nawiązywała do scenografii z serialu, czyli charakterystycznego drzewa, a elementem przyciągającym do strefy były zwisające z niego ładowarki do telefonów, tak aby nikomu nie zabrakło energii. Przedstawiciele Gen Z zaangażowani do kampanii, zapraszali swoich obserwatorów do strefy Netflixa oraz informowali o specjalnym fanowskim evencie – Wiedźmin Fest. Publikacje promujące nowy sezon i strefę z OWF można było podziwiać na Instagramie oraz na TikToku m.in.: Klaudii Kempskiej, EvaZofii, Alana Lucasa, ZombieBlondie, Kuby Grochmalskiego.

W naszym festiwalowym podsumowaniu nie mogło zabraknąć jednej z największych tegorocznych stref, czyli Adidas x Dresscode na SBM Festiwal, ogromna przestrzeń wypełniona po brzegi atrakcjami oraz przedstawicielami Gen-Z z grupy DRE$$CODE m.in.: Maciek i ubrania, Bagi, Patryk Zapała, Eryka Moczko i Wiktoria Ostrowska. Każdego dnia na strefie rozgrywane były turniej piłkarki, odwiedzający mogli coś sobie wytatuować czy wystylizować swój outfit, zagrać w kosza lub po prostu odpocząć w strefie chillu. Całość poświęcona była celebracji klubu Originals.

Poza grupą Dresscode na wydarzeniu pojawili się również influencerzy związani z adidas Originals, streetwearem, sztuką i muzyką. Kolaboracja okazała się strzałem w dziesiątkę, ponieważ strefa została okrzyknięta najlepszą i największą festiwalową miejscówką, a zwieńczeniem były codzienne imprezy, gdzie bawiły się setki osób.

Skoro już jesteśmy na SBM Festiwal ciężko nie wspomnieć o ogłoszeniu przez Matę odejścia od SBM Label. Mimo wielomiesięcznych spekulacji wreszcie podczas festiwalu otrzymaliśmy oficjalny statement od artysty. Jesteśmy bardzo ciekawi gdzie dalej poszybuje Mata po opuszczeniu gniazda SBM Label, dlatego będziemy się bacznie przyglądać.

W naszym podsumowaniu wybraliśmy tylko niektóre z ogromu współprac, stref i kampanii zrealizowanych podczas sezonu festiwalowego. Dzięki festiwalom dostajemy ogromną dawkę ekscytacji, wrażeń i współprac influencerskich. Marki są coraz odważniejsze w swoich pomysłach czy kolaboracjach, a to jest niesamowicie inspirujące, dlatego z taką ekscytacją czekamy na kolejny rok festiwalowy i mamy nadzieje, że tym razem obejdzie się bez większych niespodzianek i kasowania eventów na chwilę przed rozpoczęciem 😉