współpraca z agencją influencer marketeingu

Co zrobić, aby współpraca z agencją influencer marketingu poszła sprawnie?

Za chwilę rozpoczynasz współpraca z agencją influencer marketingu, ale właściwie to nie wiesz jak do tego podejść. Chcesz, aby ta relacja była wartościowa, a sam projekt wyszedł niesamowicie? Dowiedz się, jak my do tego podchodzimy! Od 2015 roku z sukcesami kierujemy się zasadami współpracy partnerskiej. Zobacz, od czego zacząć, jak zadbać o dobrą komunikację i jak analizować współpracę.

Współpraca partnerska — dlaczego to ważne?

W Lettly opieramy się na partnerstwie, gdzie obie strony — my, jak i marka/agencja — działają transparentnie, z szacunkiem do wzajemnych oczekiwań i celów. To podejście umacnia zaufanie i wspiera długoterminową współpracę, co jest szczególnie ważne w zmieniających się warunkach rynkowych i konsumenckich preferencjach.

Chcemy, aby nasza praca przebiegała w przyjemnej atmosferze, gdzie każdy głos jest ważny i słyszany. Marketing tworzy dużo sytuacji stresowych, gdzie wszystko musi być na wczoraj, dlatego nie chcemy do tego dokładać, a wręcz przeciwnie — jesteśmy empatyczni, staramy się zrozumieć drugą stronę i szukać wspólnego rozwiązania.

Dzięki współpracy partnerskiej tworzymy kampanie z influencerami, które realnie działają. Realizujemy wyznaczone cele, bo dzięki dobrej komunikacji wszyscy wiemy, w którą stronę chcemy iść. Współpraca oparta na wzajemnym zaufaniu i ciągłym dialogu, staje się nie tylko metodą na zwiększenie sprzedaży (i fajnie brzmiącym słowem), ale też filozofią całej organizacji.

Współpraca z agencją influencer marketingu — 5 sposobów na lepsze efekty

W tym artykule nie będziemy pisać o tym, co dzieje się przed rozpoczęciem współpracy, czyli poznanie swoich potrzeb, znalezienie odpowiedniej agencji do działań z influencerami, wysłanie briefu, negocjacje i podjęcie zlecenia. Zakładamy, że jesteś w sytuacji, kiedy praca już rusza. Co dzieje się dalej?

Zacznij od onboardingu

Onboarding z agencją to proces, który zapewnia, że obie strony — Ty jako Account Manager/Brand Manager i agencja — rozumieją swoje potrzeby, oczekiwania i możliwości. Przyjrzyjmy się, jak możesz zrobić to skutecznie.

Pierwsze kroki onboardingu to zrozumienie kultury agencji, jej wartości i sposobu pracy. Pomoże to określić, czy sposób komunikacji i realizacji projektów będzie dla Ciebie (i Twojego zespołu) komfortowy.

Nie wahaj się zadawać pytań na temat ich poprzednich kampanii, metod pracy czy nawet tego, jakie mają zasady w biurze. Wzajemne zrozumienie i dopasowanie kulturowe to klucz do długotrwałej i produktywnej współpracy.

Kiedy już poczujesz, że możesz zacząć współpracę, czas przejść do konkretów. Przejrzyste i zrozumiałe umowy to fundament każdej profesjonalnej relacji biznesowej. Upewnij się, że umowa jasno określa zakres prac, odpowiedzialności obu stron, jak również szczegóły dotyczące rozliczeń i ochrony danych. Możesz poruszyć ten temat na pierwszym spotkaniu, aby każdy wiedział, co jest wpisane w umowę.

Dobre praktyki na tym etapie to również ustalenie, kto jest głównym punktem kontaktowym po obu stronach, jak często i w jakiej formie (np. maile, Google Meet, Teams, Slack) będą odbywały się spotkania. Pamiętaj, że każdy szczegół jest ważny, a jasne zasady pomagają uniknąć nieporozumień w przyszłości.

Onboarding to nie tylko formalności. To czas, aby zbudować solidne fundamenty pod efektywną i przyjemną relację. Bądź otwarty, komunikatywny i gotowy na to, aby nie tylko mówić, ale i słuchać. 

Ustalenie wspólnych celów

Rozpoczęcie każdej kampanii z jasno określonymi celami i oczekiwaniami jest kluczowe dla jej sukcesu. Tutaj właśnie wchodzi w grę odpowiednie przygotowanie i ustalenie tych aspektów, co pomoże zbudować solidną podstawę do działań.

Na początku każdej współpracy warto poświęcić czas na wspólne przeanalizowanie i doprecyzowanie strategii influencer marketingu. To nie tylko pozwala upewnić się, że obie strony mają takie samo zrozumienie projektu, ale również jest okazją do zadawania pytań i wyjaśniania wszelkich wątpliwości. Oczywiście, może to również być moment, w którym wspólnie zdecydujecie o ewentualnych zmianach lub doprecyzowaniu niejasnych kwestii, co zapewni, że wszystkie cele kampanii są zrozumiałe i akceptowalne dla obu stron.

Do stworzenia celów kampanii influencer marketingowej możesz wykorzystać metodykę SMART:

 • Konkretny (specific) — Cel powinien być jasno i precyzyjnie sformułowany.
 • Mierzalny (measurable) — Musisz być w stanie zmierzyć postęp w realizacji celu.
 • Osiągalny (achievable) — Cel powinien być ambitny, ale realny do osiągnięcia i zaakceptowany przez uczestników.
 • Realistyczny (relevant) — Cel musi być praktyczny i możliwy do wykonania przy dostępnych zasobach.
 • Określony w czasie (time-bound) — Określ czas, w jakim cel powinien być osiągnięty.

Przykładem może być zwiększenie liczby obserwujących profil marki na Instagramie o 25% w ciągu 4 miesięcy, przez prowadzenie kampanii z influencerem modowym, który ma co najmniej 100,000 obserwujących i stworzy serię 12 wspólnych postów oraz trzech wideo, skierowanych do polskiej publiczności w wieku 18-24 lat.

Plany, plany, plany

Zarządzanie projektami marketingowymi, szczególnie tymi opierającymi się na współpracy z influencerami, wymaga starannego planowania. Aby osiągnąć sukces, kluczowe jest precyzyjne określenie zadań, odpowiedzialności, harmonogramów oraz metod komunikacji. Oto jak możesz to zrobić:

 1. Podział zadań i odpowiedzialności — Przygotujcie dokładny opis ról w projekcie. Każda osoba zaangażowana w projekt powinna dokładnie wiedzieć, za co jest odpowiedzialna. Dla przykładu agencja może być odpowiedzialna za znalezienie i współpracę z influencerami, podczas gdy Twoja rola jako Managera może obejmować dostarczanie treści produktowych i informacji zwrotnej na temat kierunku kampanii. Wzajemne zrozumienie ról minimalizuje ryzyko przekroczenia zakresu prac oraz pomaga w utrzymaniu projektu w ramach ustalonych budżetów i zasobów.
 2. Harmonogram — Ustalcie realistyczne terminy dla poszczególnych etapów i deadline’y. Dobrze jest przygotować harmonogram, który uwzględnia zarówno daty dla agencji, influencerów, jak i terminy, w których Ty lub Twój zespół musicie dostarczyć, lub zaakceptować niezbędne materiały. Ważne jest, aby dodać konsekwencje niestosowania się do terminów, takie jak potencjalne opóźnienia czy zmiany w planie projektu. Dzięki temu obie strony będą miały świadomość możliwych komplikacji i będą mogły lepiej zarządzać własnymi zasobami czasowymi.
 3. Komunikacja — Podczas onboardingu był to już omawiany temat, ale warto poruszyć go ponownie, aby określić, jak będziecie akceptować materiały i czy chcecie spotykać się na regularnych statusach. Określenie preferowanych kanałów i częstotliwości komunikacji jest niezbędne dla efektywnego przepływu informacji. Systematyczne spotkania, zarówno wirtualne jak i twarzą w twarz, pomagają nie tylko utrzymać wszystkich na bieżąco, ale także budują relacje i zaufanie między członkami zespołu.

Kluczem do sukcesu w planowaniu i strategii jest proaktywne myślenie i elastyczność. Warunki projektu mogą się zmieniać, a zdolność do szybkiego dostosowania planów i komunikacji, bez utraty celów projektu, jest nieoceniona. Pamiętaj, że dobra organizacja na początku może zaoszczędzić wiele stresu i zamieszania w późniejszych fazach projektu.

Dbanie o dobrą komunikację

Komunikacja i budowanie relacji z agencją influencer marketingową są kluczowe dla sukcesu, a jakość tych interakcji bezpośrednio wpływa na efektywność i wyniki Waszych działań.

Transparentność to podstawa. Współpraca z agencją influencer marketingu od samego początku musi być otwarta na dzielenie się informacjami: tymi dobrymi, jak i złymi. Zrozumienie, że cele są wspólne, a oczekiwania są zrozumiałe, chronią przed nieporozumieniami.

Budowanie zaufania jest procesem, o który warto dbać. Zaufanie tworzy się nie tylko przez spełnianie obietnic i trzymanie się terminów, ale także przez regularne, otwarte komunikowanie o postępach, problemach i sukcesach. To także dawanie agencji influencerskiej możliwości do własnych pomysłów, bez ciągłego kontrolowania. Ważne jest, by każda strona miała poczucie, że może swobodnie wyrazić swoje opinie i sugestie.

Regularne spotkania utrzymują płynność projektu. Systematyczne spotkania, zarówno online, jak i offline, pozwalają na ciągłe monitorowanie postępów i szybkie reagowanie na ewentualne zmiany. Są one również okazją do wzmacniania relacji i lepszego poznania się nawzajem. Warto je prowadzić, a gdy nie macie czasu, to przeznaczyć na to, chociaż 15 minut raz w tygodniu.

Feedback jest niezbędny dla ciągłego rozwoju, ale też do ewentualnych poprawek. Regularna wymiana opinii pozwala na bieżąco dostosowywać strategię i metody pracy tak, aby jak najlepiej służyły realizacji celów kampanii. Konstruktywny feedback jest narzędziem rozwoju i pozwala na efektywniejsze osiąganie zakładanych wyników.

Ocena i analiza współpracy

Zakończenie kampanii to idealny moment na chwilę refleksji – co się udało, a nad czym jeszcze musimy popracować? Oto kilka sposobów, jak skutecznie przeanalizować wspólne działania i przygotować grunt pod przyszłe projekty:

 1. Analiza wyników — Zanurz się w dane, aby zobaczyć czy cele kampanii zostały zrealizowane. Niezależnie od efektu, sprawdź, jakie publikacje miały najlepsze wyniki i co mogło na to wpłynąć. Wykorzystaj dane i metryki z kampanii do oceny jej skuteczności, w tym zasięg, zaangażowanie, konwersje i ROI. Nie musisz robić to samodzielnie, dobrą praktyką jest, aby agencja influencer marketingu sama tworzyła raport z działań.
 2. Ocena współpracy — Współpraca z agencją influencer marketingu zakończona? Czas, aby usiąść razem, choćby wirtualnie, i porozmawiać. Co poszło świetnie, a co można poprawić? To szansa, by podzielić się wzajemnie spostrzeżeniami i dowiedzieć się, jak można jeszcze lepiej tworzyć kampanie z influencerami
 3. Rozwój i przyszłość — Teraz kiedy już wiesz, co się udało, a co można ulepszyć, pora spojrzeć w przyszłość. Omówcie, jakie nowe możliwości otwierają się przed Wami i jak można rozszerzyć współpracę. Czy są nowe obszary, w które chcielibyśmy się razem udać? Jakie innowacje można wprowadzić, by przyszłe kampanie były jeszcze bardziej efektywne?

Podsumowanie — jak może wyglądać współpraca z agencją influencer marketingu?

Podjęcie współpracy z agencją influencer marketingu otwiera wiele drzwi — nie tylko do nowych rynków i szerszej publiczności, ale także do głębszego zrozumienia nowoczesnych metod marketingowych. Zbudowanie efektywnej relacji wymaga jednak więcej niż tylko briefu i umowy. To przede wszystkim proces, w którym kluczowa jest transparentność, partnerstwo i wspólne cele.

Z każdym projektem przychodzi nowa szansa na stworzenie przyjaznego środowiska, gdzie współpraca z agencją influencer marketingu będzie przebiegała szybko i miło, ale też przyniesie wspaniałe wyniki. Dzięki otwartej komunikacji, która obejmuje jasne wyrażanie oczekiwań i gotowość do słuchania, można nie tylko osiągnąć cele bieżącej kampanii, ale również zbudować fundament pod przyszłe działania. Analizy wyników i feedback dają cenny wgląd w to, co się udało, ale też wskazują obszary do poprawy i rozwoju.

Przyjmując partnerstwo za swoją zasadę, a elastyczność i transparentność za niezbędne narzędzia, można podnieść jakość realizowanych projektów oraz budować zaufanie i szacunek, które są bezcenne w każdej długoterminowej relacji biznesowej.