Płatne reklamy - Lettly

Instagram podzielił los wielu innych aplikacji społecznościowych. Narzędzie stworzone w celu dostarczania rozrywki i budowania sieci znajomych, szybko przerodziło się w dodatkowy kanał komunikacji marki z klientami, jako dodatek marketingowy wspomagający stronę i sklep internetowy.
 
Upraszczając, oznaczało to, że jeśli marka chciała korzystać z Instagrama i być jednocześnie skuteczną w swoich działaniach miała do tego dwie drogi. Albo przez zbudowanie pokaźnej liczby odbiorców lub rozłożenie budżetu firmy na media, które zainicjują bezpośredni związek z siecią potencjalnych klientów poprzez zdjęcia i video. Instagram to społeczność o liczbie większej niż 400 milionów i jedna z największych na świecie mobilnych platform reklamowych. Aż żal nie wykorzystać takiego potencjału.
 
Instagram wprowadził kilka rozwiązań dostosowanych do indywidualnych oczekiwań firm, którym zależy na osiągnięciu większej świadomości marki lub np. przekierowaniu na główną stronę internetową bądź pobranie konkretnej aplikacji mobilnej.
 
Instagramowe reklamy zapraszają użytkowników do „dowiedzenia się więcej”, „zapisania się”, „kupowania teraz” i „zainstalowania teraz”. Nie tylko zadbano o każdy etap w procesie sprzedażowym (od zbudowania świadomości do faktycznego zakupu) ale przede wszystkim Instagram osiąga realne (i mierzalne) wyniki biznesowe.

 

ZALETY

 
W czasach, w których blogerzy modowi tworzą posty podporządkowane zdjęciom na Instagramie, a magazyny takie jak „W Magazine” decydują się na produkowanie sesji zdjęciowych tylko na Instagrama, wydaje się oczywistym, że są to sygnały, których nie można lekceważyć i jest to ostatni dzwonek, aby zacząć słuchać form w jakich użytkownicy i klienci marki konsumują treści.
 
Gdy ktoś zaczyna mówić o Instagramie, podświadomie powinno pojawić się nam w głowach kilka słów: sposób na odkrywanie nowych marek, budowanie relacji z klientami, kreatywność i opowiadanie historii za pomocą zdjęć. Wystarczy zadbać tylko, aby wpleść te elementy w profil marki na Instagramie.
 
Jeśli do tej pory nie wnieśliście żadnego sprzeciwu, to został nam tylko jeden punkt do przeanalizowania: jak to wszystko, co do tej pory powiedzieliśmy przełożyć na monetyzację?
 
Korzyści reklamowe na Instagramie są bardzo kuszące. Instagramowi udaje się dostać do grupy docelowej, która nie była osiągalna dla Facebooka, przyciągając dwa razy więcej osób w wieku 16-24 lata. Użytkownicy Instagrama rosną w zawrotnym tempie i są o wiele bardziej aktywni niż w innych mediach społecznościowych. Oznacza to, że marki mogą targetować młodszych potencjalnych klientów, osiągając to wyłącznie na telefonach komórkowych.

 

Spośród jakich reklam firma może wybierać?

 

I REKLAMY ZDJĘCIOWE

 
Na Instagrama trafiają ludzie, którzy poszukują przede wszystkim inspiracji wizualnej, co oznacza, ze nawet prosty design potrafi zawrócić w głowie i zainteresować. Wnętrza, produkty, krajobrazy, ciekawi ludzie – właściwie wszystko! Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego np. zachęcanie klientów do odkrywania czegoś nowego o marce lub pozwolenie na bycie częścią grupy prowadzi do podjęcia działań przez użytkowników. Dzięki reklamom ze zdjęciami firmy mogą opowiedzieć swoją historię za pomocą obrazów.

 

PRZYKŁAD: MCDONALD’S POLSKA  @mamsmakanamaka

CEL: Podnieść świadomość marki za pomocą hasła „I crave for a mac”
DROGA: Zabawa, angażująca kreatywność
POMYSŁ: Opiera się na założeniu, że gdy ktoś jest głodny wszędzie widzi jedzenie
PRZEBIEG: W ostatnim etapie wybrano sześć pomysłów, które łączyły jedzenie dostępne w McDonald’s z przedmiotami codziennego użytku. Marka bazowała na rozpoznawalnych powszechnie produktach z menu i pozbyła się tradycyjnych form brandingu.
EFEKT: Kampania uzyskała do tej pory najwyższe wyniki na Instagramie jako najbardziej rozpoznawalna kampania reklamowa.

 

II REKLAMY VIDEO

 
Oferują taką samą jakość wizualną jak reklamy angażujące zdjęcia, ale dodatkowo łączą w sobie ruch, dźwięk i obraz. Dostępna do tej pory w formacie klipu o długości do 60 sekund oraz w formacie poziomym. Filmiki promocyjne dostępne na YouTube mają siłę i moc angażowania odbiorców – od zachęcania ich do zapoznania się z marką aż po podejmowanie działań. Nie inaczej dzieje się na Instagramie.

 

PRZYKŁAD: ADIDAS @adidaswomen

CEL: Promowanie globalnej kampanii marki
DROGA: Pokazanie autentycznej i osobistej strony życia gwiazd sportu
POMYSŁ: Adidas rozpoczął globalną kampanię od krótkich filmików pod tytułem „I’m here to create” obsadzając w głównych rolach kobiety ze świata sportu, pokazujące jak ćwiczą i spędzają czas wolny
PRZEBIEG: W kampanii wzięły udział Caroline Wozniacki, Candace Parker, Hannah Bronfman, Robin Arzon, Nicole Winhoffer, Karlie Kloss, Sasha DiGiulian, Ana Ivanovic i Adriene Mishler. Każdy filmik został wysłany z prywatnego profilu gwiazdy na Instagramie.
EFEKT: Kampania na Instagramie to przedłużenie planów promocyjnych marki, rozpoczętych jeszcze w 2015 roku. Filmiki wypuszczono w kluczowych momentach (np. podczas Ligii Mistrzów) w ponad 50 krajach na całym świecie.

 

III KARUZELA

 
Karuzela oznacza dodatkowy bonus dla użytkowników (i firm). Przesuwając zdjęcia można zobaczyć dodatkowe obrazy, zaproszenia do wzięcia udziału w przedsięwzięciu lub przekierowania na stronę główną by dowiedzieć się więcej. Firma odzieżowa może przykładowo używać formatu karuzeli do promowania modeli z najnowszej kolekcji, udostępniania zdjęć z kampanii reklamowej, czy tworzenia stylizacji ze sprzedawanymi produktami.

 

PRZYKŁAD: L’OREAL PARIS @lorealmakeup

CEL: promowanie długo utrzymującego się na twarzy make-upu z linii L’Oreal’s Infalliable
DROGA: Współpraca z influencerami
POMYSŁ: Poprzez edukację, inspirujące treści, produkty do makijażu zachęcanie kobiet do podnoszenia umiejętności tworzenia własnego makijażu
PRZEBIEG: Dzień z życia influencera w czterech obrazach (rano, w południe, po południu, wieczorem)
EFEKT: Wzrost ruchu na oficjalnej stronie internetowej, wzrost zalogowań do newlettera marki

 

W ciągu najbliższych tygodni pojawi się więcej analiz przypadku i wskazówek jak zwiększyć efektywność działań na Instagramie korzystając z konkretnych formatów reklam. Bądźcie czujni!
 
  

Iga Stachowicz

Iga Stachowicz

Content Manager


W Lettly odpowiada za treści oraz budowanie wizerunku w social media. Chętnie dzieli się najświeższymi newsami ze świata Instagrama i influencerów nie tylko na blogu, ale także w naszym newsletterze. Prywatnie jest prawdziwą koneserką memów oraz Netflixa.

POZNAJ LETTLY!

EBOOKI

Okładka e-booka: Jak zacząć współprace z influencerem? Okładka ebooka: The Hitchhiker's Guide to Instagram Galaxy Okładka ebooka: Jak zaplanować skuteczną kampanię z influencerami?