Jazda testowa z Opel Mokka X - Lettly

Opel

Klient

Opel Mokka X

Produkt

influencrs icon

66 tys.

Zasięg

instagram icon

2

Influencerów

Opel zaprosił na jazdę próbną nietypowych, ale wymagających kierowców. Na co zwrócili uwagę Szymon Nitka z bloga Znaj Kraj oraz vloger Kuba Jankowskipodczas testowania modelu Opel Mokka X?

Samochody to najpopularniejszy i mniej lub bardziej subtelny product placement w filmach oraz serialach. Wiele aut stało się sławnych właśnie dzięki pokazaniu ich na małym ekranie. Co więcej, wiele filmów wspomina się do tej pory ze względu na fenomenalne pościgi samochodowe. W ten sposób producenci budują image marki, który obecnie wspierany jest przez marketing influencerów. A tu granica jest bardzo cienka, bo fani w mig wychwycą dysonans pomiędzy charakterem influencera, a jego samochodem. Na salonie w Genewie w 2016 roku przedstawiono Mokkę po gruntownej modernizacji, przy okazji której wzbogacono nazwę o człon X. Samochód trafił do sprzedaży w drugiej połowie 2016 roku. Model Opel Mokka X to bardziej lifestylowa alternatywa w gamie Opla. Dlatego też wybór influencerów nie ograniczył się do „motoryzacyjnych świrów”.

 

Dobór influenerów i przebieg akcji

 

Szymon Nitka

Blog Znaj Kraj to zapis turystycznej i krajoznawczej aktywności Szymona Nitki. Tak jak kiedyś zbierano potwierdzenia dotarcia do różnych miejsc i schronisk (pieczątki) w tradycyjnej książeczce turystyki kwalifikowanej PTTK, tak teraz każdy szlak jest dokumentowany na blogu. Szymon to zapalony turysta, fan rowerów, nart biegowych i biegania zarówno po Polsce jak i Europie. Profil Znaj Kraj na Instagramie ma obecnie 21 000 obserwujących, a na Facebooku 11 000.

Jego wycieczki bliższe i dalsze stały się jednym z argumentów, który przeważył podczas doboru influecerów do akcji Opla. Skrupulatny opis tras, ważne informacje dla podróżujących oraz bajkowe zdjęcia zachęcają do wchodzenia na bloga i śledzenia kolejnych podbojów Szymona – Tatry, Bory Tucholskie, Beskid Niski, Brandenburgia, Trentino, Jura, Wybrzeże Bałtyku.

Szymon w czasie przygotowywania kampanii dla marki Opel szykował się do wyjazdu z rowerem do Puszczy Augustowskiej. To świetna okazja, aby przetestować nowy model samochodu! I zaprezentować go od innej strony – jako bardzo przyjazny kompan wypraw rowerowych.

Bloger opisał praktyczną instrukcję obsługi bagażnika rowerowego i poświęcił więcej czasu, aby przedstawić czytelnikom nowoczesny system OnStar:

„Gdy ‘na czuja’ kierowałem się przez lasy Puszczy Augustowskiej do czekającego w siedlisku Opla, wystarczyło, że sięgnąłem do kieszeni po smartfona i w aplikacji systemu OnStar sprawdziłem miejsce parkowania samochodu by szybko określić kierunek dalszej jazdy.”

Blogpostowi towarzyszyło po 8 postów na Instagramie oraz na Facebooku, które zachęcały do przeczytania relacji z wycieczki po Suwalszczyźnie. Posty okazały się bardzo pomocne dla obserwujących profil Znaj Kraj. Fani pytali o dane techniczne, głównie związane z przewożeniem rowerów i ekologicznymi aspektami tego modelu samochodu. Prawie 2000 osób przeczytało blogpost, a pod każdym postem w mediach społecznościowych pojawiło się średnio 1500 polubień.

 

Kuba Jankowski

Kiedyś prowadzi program MaturaToBzdura.TV, a teraz działa niezależnie jak youtuber. Kuba prowadzi też projekt Akademii Video, gdzie przekazuje młodszym i mniejszym kanałom swoją wiedzę i doświadczenie. Na YouTube ma prawie 80 000 subskrypcji, na Facebooku jego kanał polubiło już 85 000 fanów, a na Instagramie ma 24 000 obserwujących.

Kuba z racji młodego stażu w siedzeniu za kierownicą samochodu, nagrał vloga o tym, jak jeżdżą młodzi kierowcy. Opowiedział o systemach wspierania kierowcy w nowym Oplu Mokka X (asystencie pasa ruchu, który powiadamia, kiedy niekontrolowanie zmienia się pas, sygnałach awaryjnego hamowania, systemie OnStar i funkcji nagłych wypadków).

Drugi vlog był poświęcony, wydawałoby się bardzo prozaicznej sprawie – tym, jak działa samochód. Ale pamiętając edukacyjne filmiki Kuby, spodziewaliśmy się naprawdę ciekawych treści! Kto jeszcze własnymi słowami nie potrafi opisać mechanizmów, które mają miejsce pod maską, polecamy filmik Kuby. W efekcie, oba materiały zobaczyło ponad 8 000 osób

 

Podsumowanie

Podobnie jak inne marki z branży motoryzacyjnej jak np. Lexus czy Toyota, Opel do promocji swojego nowego modelu Mokka X, wykorzystał blogosferę i media społecznościowe. Klient chciał przede wszystkim zwiększyć świadomość nowego modelu oraz edukować rynek – pokazać, że samochód świetnie nadaje się na małe i duże wyprawy, a także zademonstrować systemy bezpieczeństwa. W efekcie content wygenerował interakcje i zwrócił uwagę na produkt osób z potencjalnej grupy odbiorców.

Zaangażowani twórcy

Kuba Jankowski

Znaj Kraj