podsumowanie-2023-w-influencer-marketingu

Jaki był influencer marketing w 2023? Opowiadają eksperci i ekspertki z Lettly

Podsumowanie 2023 roku w influencer marketingu! Które kampanie marketingowe były najciekawsze? Jacy influencerzy zaliczyli kryzysy roku? Jakie trendy mogą pojawić się w najbliższych miesiącach? Na te pytania odpowiedzieli specjaliści i specjalistki z Lettly. 

Jakub Orłowski — CEO & co-founder Lettly

Jaki był najciekawszy trend marketingowy 2023?

Zdecydowanie wykorzystanie sztucznej inteligencji i ChatGPT w działaniach marketerów. To nie tylko ciekawy trend, ale też polaryzujący branżę. Z jednej strony AI może wspierać świetne zespoły kreatywne, żeby były jeszcze lepsze i bardziej efektywne, z drugiej tworzy furtkę do nadużyć. Ja obserwuję to z dużą uwagą, bo wierzę, że to rewolucja na miarę internetu i komputerów osobistych.

Która kampania influencer marketingowa Cię zachwyciła?

Nie spodziewałem się tego i byłem zachwycony udziałem tak wielu twórców w kampanii profrekwencyjnej przy okazji wyborów. Bez względu na sympatie polityczne, czy organizację, która do tego zachęcała. Wspaniałe jest to, że mogliśmy zmierzyć skuteczność tych działań, obserwując najwyższą frekwencję w historii. Poprzedni rekord był o prawie 12 punktów procentowych niższy, widzę w tym wzroście dużą zasługę influencerów i osób publicznych.

Co Twoim zdaniem zasłużyło na miano kryzysu roku?

Kryzysy wizerunkowe influencerów — zarówno ze względu na łamanie prawa, zachowania wykraczające poza standardy społeczne, jak i budowanie karier na kłamstwach. To był sygnał alarmowy dla całej branży, żeby poważnie podchodzić do standardów, jakie stawiane są twórcom.

Jak będzie wyglądał influencer marketing w 2024?

Tego nie da się przewidzieć w żaden sposób. Wierzę, że będzie coraz bardziej się profesjonalizował. Edukacja w tym zakresie, to jedna z naszych misji na przyszły rok. 

Weronika Walasiewicz — Account Manager w Lettly

Jaki był najciekawszy trend marketingowy 2023?

Rozwój UGC. Wzrost popularności na rynku polskim treści generowanych przez użytkowników jest przedłużeniem autentyczności w komunikacji marek z odbiorcami, o której w marketingu mówi się już od dłuższego czasu. 

Która kampania influencer marketingowa Cię zachwyciła?

Na polskim rynku w pamięć zapadł mi spot „Nie dumaj! Rusz do lekarza” Fundacji Rak’n’Roll. Oprócz kreatywnego podejścia i świetnie wykonanego materiału najbardziej wybrzmiewa tutaj przekaz i o to właśnie powinno chodzić w influencer marketingu.

Z rynku zagranicznego chciałabym wyróżnić z kolei collab Christiny Aguilery i Latto dla Just Eat. Aranżacja muzyczna, niestandardowe podejście do tematu, przepych i produkt na pierwszym planie — zaskakująca mieszanka, która jednak pozostaje na długo w świadomości. 

Co Twoim zdaniem zasłużyło na miano kryzysu roku?

W świecie influencer marketingu była to bez wątpienia Pandora Gate, która wstrząsnęła nie tylko naszą branżą, ale również całą Polską. Następstwem tego skandalu jest i będzie większa weryfikacja Influencerów, z którymi marki decydują się na współpracę

Jak będzie wyglądał influencer marketing w 2024? 

W mojej ocenie wszystko wskazuje na to, że idziemy w kierunku indywidualnego podejścia do Influencerów oraz tworzonych przez nich treści.

W Lettly działamy zgodnie z wypracowanym hasłem „Influencer is not an idea”. Wierzymy, że za każdym Twórcą i Twórczynią kryje się wyjątkowa historia. Tworząc strategię kampanii influencer marketingowej, przedstawiamy daną marką w kontekście podkreślającym charakterystykę osób, z którymi decydujemy się na współpracę i ich contentu.

W 2024 samo pojęcie tego kim jest „Influencer”, będzie ulegać zmianie. Obserwujemy od pewnego czasu wzrost popularności wśród osób, które mają wierną grupę odbiorców — a jednocześnie wyłamują się ze stereotypowego, utartego wizerunku Influencera. 

Mateusz Lubecki — Account Manager w Lettly

Jaki był najciekawszy trend marketingowy 2023?

W 2023 roku sztuczna inteligencja stała się niewątpliwie najbardziej fascynującym trendem w dziedzinie marketingu, który zmienia sposób, w jaki marki komunikują się z ich odbiorcami.

Dynamiczne wykorzystanie algorytmów i analizy danych przez AI umożliwiło jeszcze lepszą personalizację treści reklamowych, dostosowując je do indywidualnych preferencji konsumentów. To zaawansowane podejście do marketingu, oparte na potężnej mocy obliczeniowej sztucznej inteligencji, otworzyło nowe perspektywy — tak, te kilka zdań o samej sobie również napisała AI. Ja jej tylko delikatnie pomogłem. 😉 

Co Twoim zdaniem zasłużyło na miano kryzysu roku?

Bez dwóch zdań Pandora Gate. Nie pamiętam, żebyśmy kiedykolwiek wcześniej w świecie Influencer Marketingu mieli do czynienia z kryzysem na tak ogromną skalę — każda kolejna wypływająca na światło dzienne informacja, była uważnie śledzona nie tylko przez zainteresowanych tematem użytkowników SoMe, ale także przez osoby całkowicie postronne nieśledzące aktywności twórców.

Jak będzie wyglądał influencer marketing w 2024?

Myślę, że w procesie doboru twórców do kampanii, marki będą kładły bardzo mocny nacisk na transparentność i szczerość influencerów — nie będziemy chcieli współpracować z kimś, kto może mieć coś do ukrycia, dlatego ich dokładna weryfikacja będzie bardzo istotna. 

Każdy z nas (w tym influencerzy) w końcu zrozumiał, że nic nie znika z internetu, dlatego autentyczność w 2024 roku nie będzie tylko pustym sloganem. Wzrośnie więc wewnętrzna potrzeba bezpieczeństwa marek, co jeszcze bardziej wpłynie na budowanie długotrwałych i stabilnych relacji z influencerami. 

W tym roku zauważyliśmy, że szczegółowe wyniki oraz analiza danych są dla klientów jeszcze bardziej istotne, niż wcześniej — ten trend będzie nadal się utrzymywał w 2024 roku, a znaczenia nie będą miały już tylko zasięg, wyświetlenia czy ilość polubień. Niemniej w dobie szybkiego rozwoju platform, rosnącej liczbie influencerów i materiałów sponsorowanych, będziemy mogli zauważyć, że organiczne osiąganie satysfakcjonujących wyników stanie się coraz trudniejsze. Dlatego przewiduję, że płatne wspieranie publikacji stanie się bardziej powszechne i akceptowane przez samych zainteresowanych.