Współpraca z ambasadorami marki

Wiele brandów na pewnym etapie rozwoju decyduje się na nawiązanie współpracy z tzw. ambasadorem marki, czyli jej pewnego rodzaju medialnym przedstawicielem.

Taka relacja, jeśli dobrze dobrana, działa korzystnie dla wszystkich stron i buduje pozytywny wizerunek zarówno brandu, jak i ambasadora. Ten nadaje marce swoją twarz, dodaje jej „ludzki” autentyzm oraz osobowość.

Kto to jest ambasador marki?

Według szerokiej definicji to zazwyczaj rozpoznawalna osoba, która swoim wizerunkiem i działaniami wspiera markę w działaniach marketingowych i PR-owych. Staje się de facto reprezentantem brandu. Robi to jednak w szerszym zakresie niż na przykład przy jednorazowej influencerskiej mikrokampanii w social mediach. Związek postaci medialnej z marką jako ambasador jest postrzegany jako znacznie rozleglejszy i w dużej mierze dwustronny – zarówno influencer-ambasador, jak i marka niejako wzajemnie odpowiadają za swoje działania. Odnosi się to zarówno do wizerunkowych sukcesów, jak i ewentualnych kontrowersyjnych sytuacji.

Przykładem ambasadora marki może być Michael Jordan dla Nike, Adam Małysz dla Red Bulla, George Clooney dla Nespresso czy Ed Sheeran dla Pokemonów. Zjawisko nie musi dotyczyć tylko światowych gigantów – firma o dowolnej rozpoznawalności i możliwościach może osiągnąć duże korzyści dzięki takiej współpracy.

Jak znaleźć ambasadora marki?

Najlepiej we współpracy z nami. 😉 Z uwagi na z zasady długotrwałą relację pomiędzy ambasadorem i marką, a także sporą wizerunkową inwestycję z obydwu stron właściwy dobór marketingowego „frontmana” lub „frontwoman” ma ogromne znaczenie. Wypromowanie marki to przecież misja wymagająca konkretnego planu. 

Co musi łączyć ambasadora i markę?

Czynników można wymienić co najmniej kilkadziesiąt, ale w najbardziej podstawowym sensie istotne są przede wszystkim dwa filary współpracy:

Wspólne wartości – kompatybilność jest tu najważniejsza. Autentyzm i wiarygodność to najlepsi sojusznicy każdej współpracy, a można to osiągnąć tylko przy zbieżności wizji świata i innych poglądów. Odbiorcy widzą wtedy, że nie tylko gracie do jednej bramki, ale jest między Wami „chemia”.

Wspólna grupa docelowa – komunikaty przekazywane przez markę i ambasadora muszą być spójne i skierowane do tej samej grupy. Młodzieżowa, dynamiczna marka o archetypie buntownika będzie miała problemy ze zgraniem się z przekazem statecznego celebryty prowadzącego teleturniej przeznaczony dla starszej grupy wiekowej – taka współpraca ma małe szanse powodzenia.

Wybór ambasadora marki to misja, w której pomocny będzie także artykuł na naszym blogu z propozycją konkretnych narzędzi.

Pozwól nam rozpromować Twój brand

Napisz do nas – spotkajmy się i porozmawiajmy o ambasadorach Twojej marki oraz możliwościach promocji brandu. Możemy zająć się zarówno całą strategią i jej realizacją, jak i wybranymi elementami kampanii.