Wedel

Jak zjeść muzeum i zdobyć serca warszawiaków? Kampania Lettly i E.Wedel

Marka E. Wedel działa już od ponad 170 lat — ta firma to legenda. Wielu Polaków zna smak pysznej czekolady Wedel i ma z nią związane wspomnienia z dzieciństwa. Ale czy zawsze tak było? Jaka była droga do sukcesu Emila Wedla i jego rodziny? Jak wygląda produkcja czekolady? Wedel chce odpowiedzieć na te pytania, dlatego otwiera muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel w Warszawie, a my zadbaliśmy, aby było o tym głośno.

Kampania Lettly dla muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel

Muzeum Czekolady to nowe miejsce na mapie Warszawy, które zabiera odwiedzających w pełną pasji podróż, podczas której poznają proces tworzenia czekolady. To nie jest kolejna typowa atrakcja turystyczna! Zamiast tradycyjnych, sterylnych przestrzeni, gdzie panują same zakazy, fabryka czekolady zachęca do odkrywania wszystkimi zmysłami — można podjadać, podglądać, wąchać, pytać.

Wedel podjął współpracę z nami, aby przyciągnąć uwagę do otwarcia muzeum oraz zachęcić do kupna biletów i odwiedzin.

Co zrobić, aby warszawiacy chcieli odwiedzić muzeum?

Kampania miała kilka celów:

  1. poinformowanie o otwarciu muzeum Fabryka Czekolady E. Wedel,
  2. zainteresowanie nową atrakcją w Warszawie,
  3. podkreślenie wyróżników muzeum,
  4. przekazanie key message: ,,w muzeum Czekolady można…”,
  5. sprzedaż biletów i zwiększenie liczby odwiedzających.

Nasza strategia marketingowa opierała się na współpracy z influencerami, którzy mieli dotrzeć do różnych grup – od rodzin z dziećmi, przez nauczycieli, aż po młodsze pokolenia. Postawiliśmy na działania angażujące społeczność, takie jak konkurs, aby w interesujący sposób przybliżyć markę i muzeum nowym odbiorcom.

Kampania trwała od sierpnia do października 2024 roku i obejmowała kilka ciekawych działań:

  • Kreatywna wysyłka — Jeszcze przed oficjalnym otwarciem, twórcy dostali wyjątkowe zaproszenia, a był to budynek muzeum z czekolady lub Torcik Wedlowski z ukrytymi współrzędnymi muzeum.
  • Konkursy — Współpracowaliśmy z influencerami, takimi jak Miss Aga, Bagi i Zabawkowa Sjesta, którzy zorganizowali konkursy, gdzie do wygrania były podwójne “złote” bilety na zwiedzanie muzeum razem z nimi.
  • Publikacje influencerów — Powstały 63 publikacje, płatne oraz barterowe, które dotarły do ogromnej liczby odbiorców. Influencerzy opowiadali o swoich wrażeniach ze zwiedzania i pokazywali kulisy muzeum.
  • TikTok SparkAds — Chcieliśmy, aby publikacje influencerów o muzeum trafiły do wszystkich zainteresowanych wizytą, dlatego zdecydowaliśmy się na wykorzystanie płatnego zasięgu.

Chcieliśmy, aby osoby, z którymi współpracowaliśmy, w pełni zaangażowały się w czekoladowe atrakcje. Dlatego nie tylko opowiadali o nowej atrakcji na mapie Warszawy, ale również brali czynny udział zwiedzaniu oraz odkrywaniu historii czekolady i rodziny Wedlów. Ich obserwatorzy mieli niemal poczuć zapachy przez ekran.

Dobór osób nie był przypadkowy — edukatorki, rodzice, miłośnicy Warszawy. Mikro-twórcy, ale też makro z dużym fanbase’em. Dodatkowym smaczkiem była zabawa ze sloganem „w muzeum Czekolady można…”. Prosty, ale efektowny sposób na podkreślenie, że to miejsce jest pełne możliwości.  Całość budowała coś więcej niż tylko reklamę – pojawiała się prawdziwa, wciągająca historia, której ludzie chcieli być częścią.

Wyniki kampanii

Kampania przyniosła imponujące wyniki:

  • zasięg: 9 819 349,
  • komentarze: 2432,
  • polubienia: 148 827,
  • wyświetlenia: 11 818 038.

Współpraca Lettly x E.Wedel okazała się strzałem w dziesiątkę! Mocnym startem była kreatywna wysyłka, która wzbudziła ogromne zainteresowanie. Dużo osób nie tylko komentowało i udostępniało te posty, ale też aktywnie się angażowało, co stworzyło świetny punkt wyjścia dla dalszych działań.

Kluczowym elementem okazał się dobór influencerów. Zadbaliśmy o to, aby dotrzeć do zróżnicowanej grupy, obejmującej m.in. edukatorów, mieszkańców Warszawy, dzieci oraz pokolenie Z i Alpha. Twórcy i twórczynie, z którymi współpracowaliśmy, dostarczyli treści na wysokim poziomie, pozostając wierni swojemu unikalnemu stylowi. Dzięki temu ich materiały były autentyczne i idealnie dopasowane do oczekiwań odbiorców, co tylko wzmocniło odbiór całej kampanii.

Zorganizowaliśmy konkursy, co zdecydowanie zwiększyło zaangażowanie społeczności. Różnorodność formatów pozwoliła każdemu znaleźć coś dla siebie, a jednocześnie pogłębiła wiedzę o muzeum. Odzew był ogromny, bo otrzymaliśmy 396 zgłoszeń w formie fanartów lub komentarzy.

Co ciekawe osiągnęliśmy 442,67% zakładanych wyświetleń, co znacząco przekroczyło nasze pierwotne założenia! Ponadto w listopadzie 2024 roku świadomość wspomagana, czyli znajomość marki zadeklarowana przez ankietowanych w badaniu atrakcji turystycznych w Polsce, muzeum wyniosła 72%.

Mamy świetne rezultaty – od wysokich zasięgów po znakomity odbiór wśród obserwujących. Kampania nie tylko zwiększyła świadomość o muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel w Warszawie i opowiedziała historię marki, ale też zachęciła warszawiaków i turystów do zwiedzania.