Wnioski z najciekawszych kampanii 2017 - Lettly

Co wydarzy się w świecie marketingu w 2018? Które trendy zmierzają ku swojemu końcowi, a które zyskają na znaczeniu w ciągu najbliższych miesięcy? Aby odpowiedzieć na te pytania, warto przyjrzeć się przede wszystkim kampaniom z ubiegłego roku.
 
Podczas naszego wydarzenia Friends with Benefits, które odbyło się 10 stycznia, podjęliśmy próbę przedstawienia najciekawszych trendów, które zyskają na znaczeniu w 2018 roku. W tym celu zaprezentowaliśmy wam najciekawsze kampanie, z których naszym zdaniem warto wyciągnąć wnioski na najbliższą przyszłość. Dziś przypominamy najciekawsze trendy oraz przykłady, o których rozmawialiśmy.
 
Według prognozy przygotowanej przez Zenith rynek Polskiej reklamy odnotuje w 2018 roku wzrost o około 10,9%. Oznacza to, że jego wartość może po raz pierwszy przekroczyć 4 miliardy złotych. Dla wielu firm oznacza to większe budżety, więcej kampanii i co za tym również idzie –  jeszcze większą konkurencję w sferze reklamy i prób dotarcia do klienta.
 
Podczas naszej prezentacji chcieliśmy zaprezentować Wam trendy, które naszym zdaniem będą grały główną rolę w świecie marketingu w tym roku. Uważamy, że to właśnie one mogą stać się dla Was inspiracja do stworzenia najbardziej angażujących i ciekawych kampanii w nadchodzących miesiącach.
 
W pełny zestawieniu przygotowaliśmy dla Was aż 9 trendów. Dziś, w ramach podsumowania, prezentujemy trzy najciekawsze z nich:
 
 

Branded Entertainment

 
Branded entertainment to treści rozrywkowe, które mimo iż są stworzone przez markę, nie mówią o niej lub jej produktach bezpośrednio. Stawiają przede wszystkim na zaangażowanie i wywołanie pozytywnej reakcji u odbiorcy.
 
 

Santander – Beyond Money

 
Hiszpańscy milenialsi nie ufają bankom. Dorastali w czasach kryzysu, gdzie zaufanie do instytucji finansowych było wyjątkowo niskie.
 
Aby do nich dotrzeć, Santander przygotował film ukazujący wizję świata, w którym każdy może sprzedać swoje wspomnienia. Film utrzymany w klimacie serialu Black Mirror miał swoją oficjalną premierę w kinach oraz w placówkach Santader.
 

 
Efekty przerosły wszelkie oczekiwania banku. FIlm został obejrzany ponad 7,3 miliony razy w ciągu jednego tygodnia od premiery. Santander zrealizował 35% swojego rocznego planu przychodowego w ciągu zaledwie dwóch tygodni i odnotował najwyższy sign-up rate od 160 lat.
 
 

Adidas – Original is Never Finished

 
Oryginalne nie znaczy zrobione po raz pierwszy. Adidas udowadnia swoją tezę, wykorzystując jedne z najczęściej coverowanych utworów historii muzyki – “My Way” Franka Sinatry. W noc rozdania Grammy wypuszcza swój własny cover stworzony we współpracy z grupą współczesnych artystów, w tym: Snoop Doggiem, Stormzy, Young Thugiem i Devem Hynesem.
 
https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=cv53BKMYsy0
 
Utwór został odtworzony ponad 47 milionów razy. Sama marka odnotowała 45% wzrostu sprzedaży produktów z linii Adidas Lifestyle.
 
Będąc przy temacie rozrywki, warto przyjrzeć się również innemu zjawisku, zyskującemu na znaczeniu w bardzo szybkim tempie. Chodzi tutaj oczywiście o błyskawicznie rosnący rynek e-sportu. Na tę chwilę szacuje się, że ma on już ponad 148 mln entuzjastów na całym świecie, a jego całkowita wartość to już ponad 696 mln dolarów.
 
Świetnym przykładem wykorzystania zainteresowania e-sportem jest kampania reklamowa promująca serial Mr. Robot:
 

 

Personal touch

 
Kolejnym trendem na który, warto zwrócić uwagę, jest coraz dalej idąca personalizacja oraz wykorzystywanie wiedzy na temat użytkowników. Jak pokazują przykłady z przeszłości, nie zawsze musi ona oznaczać to samo. W zeszłym roku kilka marek, w tym Netflix oraz Spotify, postanowiło podejść nieco bardziej przewrotnie do kampanii z wykorzystaniem danych o swoich klientach.
 
 

E.Wedel – Sucharbot

 
Sucharbot to jeden z ciekawszych chatbotów w polskim internecie. Korzysta z niego około 20 tysięcy osób dziennie.
 
Z okazji Prima Aprilis E. Wedel postanowił połączyć siły z Sucharem i stworzyć grę, której motywem przewodnim była wojna na żarty Prima Aprilisowe pomiędzy  rodzeństwem – Pawłem i Rudą.
 
Więcej o tej kampanii i jej wynikach przeczytacie na blogu Suchara Codziennego.
 
 

Spotify – 2018 Resolutions & Play this at my funeral

 
Spotify udowadnia, że dane, o które opieramy kampanie, nie zawsze muszą być big. W ramach swojej końcoworocznej kampanii przygotowało reklamy outdoorowe przedstawiające abawne nawyki ich użytkowników.
 

Źródło: Adweek

 
Billboardy, citylighty i tablice reklamowe znalazły się w największych miastach w 18 krajach i towarzyszyły im również działania online.
 
Wcześniej tego roku, Spotify przygotowało również serię spotów, w których znani artyści mówili o najdziwniejszych playlistach, na których znalazły się ich utwory.
 

 
 

Influencerzy

 
Oczywiście na naszej liście nie mogło zabraknąć również influencerów. Tutaj warto zwrócić uwagę na temat micro influencerów, którzy coraz częściej pojawiają się w kampaniach wielkich marek. Ciekawą tendencją jest również wykorzystywanie influencerów poza ich własnymi kanałami oraz w zupełnie nowych dla nich formatach.
 
 

Samsung – Studio Konesera

 
Kampania Samsunga jest jedną z naszych ulubionych kampanii z zeszłego roku. Do współpracy zaproszony został Dem, który wchodzi w rolę prowadzącego krótkiego talk show, którego gośćmi jest między innymi Grzegorz Krychowiak, Jarosław Boberek i Adam Woronowicz.
 

 
Kampania jest zaskakująca, zabawna i wykorzystuje zaangażowanego w nią influencera w zupełnie nowym dla niego formacie.
 
 

H&M – /Nyden

 
Nowy projekt H&M to stosunkowo świeży temat, ponieważ oficjalna informacja o nim pojawiła się w pierwszym tygodniu tego roku. H&M ogłosił, iż do jego portfolio dołączy zupełnie nowa marka, w której w rolę projektantów wejdą influencerzy. Pierwsi znani influencerzy to Noomi Rapace i Doctor Woo.
 
https://www.instagram.com/p/Bcug6GLl7Tj/?taken-by=wearenyden
 
Co wyniknie ze współpracy H&M z influencerami? Mamy nadzieję dowiedzieć się tego już wkrótce.
 

 

Chcesz poznać pozostałe trendy, które znalazły się w naszym zestawieniu?
Przejrzyj lub obejrzyj relację z wydarzenia Friend with Benefits na Facebooku!

 

Iga Stachowicz

Iga Stachowicz

Content Manager


W Lettly odpowiada za treści oraz budowanie wizerunku w social media. Chętnie dzieli się najświeższymi newsami ze świata Instagrama i influencerów nie tylko na blogu, ale także w naszym newsletterze. Prywatnie jest prawdziwą koneserką memów oraz Netflixa.

POZNAJ LETTLY!

EBOOKI

Okładka e-booka: Jak zacząć współprace z influencerem? Okładka ebooka: The Hitchhiker's Guide to Instagram Galaxy Okładka ebooka: Jak zaplanować skuteczną kampanię z influencerami?