Reklamy znikną z internetu? - Lettly

Mozilla proponuje Firefoxa Premium – przeglądarkę, która może okazać się prawdziwym zmieniaczem gry na rynku reklamy w internecie. W związku z tym na pytanie postawione w tytule odpowiadamy stanowcze i zdecydowane “być może”.

 

Nie ma nic piękniejszego, niż reklama w internecie. Moment zachwytu nad migotliwym banerem, kiedy otwierając stronę w przeglądarce na moment zapominasz, po co tu jesteś. Chwila duchowej refleksji kiedy w niemym oczarowaniu spoglądasz na pop-up, objawiający się twym oczom nagle – niby wybiegająca z lasu rącza sarna. Ale nie ma nic doskonalszego ponad kunsztowny fullscreen, najlepiej z osadzonym video, które porywa reżyserią i zdjęciami tak głęboko, że zawsze oglądasz je do końca.

 

Dobra, pożartowaliśmy. A teraz powiedz, drogi Czytelniku, czy pamiętasz jaką reklamę tego typu widziałeś ostatnio? Albo przedostatnio. A czy przypominasz sobie, kiedy ostatnim razem zwyczajnie kliknąłeś w baner? Nie ma co się już rozpisywać tutaj o zjawisku zwanym “ślepotą banerową” po odpowiedzeniu sobie na powyższe pytania. Nie ma się też co zbytnio rozwodzić nad tym, że Polacy są w czołówce jeśli chodzi o używanie wszelkiej maści adblocków. Wyobraź sobie taką sytuację, że mając zainstalowanego takiego adblocka wchodzisz na stronę. Jakąś tam. Strona to “zauważa” i w miejscu reklamy wyświetla ci komunikat w stylu: “hej, weź nie blokuj u nas reklam, żyjemy z tego, pliz”. Okazuje się, że aż 43% użytkowników w takiej sytuacji woli raczej zamknąć stronę, niż wyłączyć blokowanie reklam, choćby nawet dodając stronę do white listy. Nie wzięliśmy tego z powietrza, to dane z badania IAB Polska z 2018 roku.

 

I tu wchodzi Mozilla, cała na biało, z pomysłem przeglądarki premium. Przeglądarki, za którą zapłacisz, w zamian dostając sieć web bez reklam. Koniec banerozy, hurra! Temat ten rodzi jednak pytania.

 

Czy będzie chciało nam się za to płacić?

 

To już każdy może ocenić sam, ponieważ ceny abonamentów za Firefoxa Premium są od jakiegoś czasu znane. Całość ma funkcjonować w modelu subskrypcyjnym i kosztować 4,99 USD, 9,99 USD oraz 12,99 USD miesięcznie. Różne ceny wynikają z tego, że oprócz natywnego blokowania reklam, użytkownik będzie dostawał w zestawie inne usługi; mówi się między innymi o chmurze na dane i o VPN. Czy zadziała? Bardzo możliwe, zwłaszcza, że do modeli subskrypcyjnych, w których płacimy za brak reklam jesteśmy coraz mocniej przyzwyczajani przez Spotify, YouTube’a Premium czy nawet Netflixa. Ten ostatni, co prawda reklam nie zawiera (jeszcze), ale to właśnie brak reklam często stanowi o przewadze streamingów nad klasyczną telewizją. Ach, no i warto dodać, że opcja darmowego Firefoxa z reklamami nadal będzie dostępna, a zyskami z opcji Premium Mozilla podzieli się z wydawcami treści. Brzmi w miarę sensownie i chyba nawet uczciwie.

 

Jak się reklamować?

 

Tu z kolei cali na biało wchodzimy my, czyli specjaliści od content marketingu i influencer marketingu. Wcale nie jest przesądzone, że eksperyment pod nazwą Firefox Premium się powiedzie. Ale jeśli tak, to wkrótce doczekamy się też Chrome’a i Opery z opcją premium. A wtedy inwestowanie w “baneriadę” będzie miało jeszcze mniej sensu. Influencer marketing już i tak rośnie w ogromnym tempie i warto znaleźć w nim swoje miejsce jak najszybciej. Na jednej szali wagi są banery, których użytkownicy nie znoszą i są gotowi, żeby za nie płacić. Na drugiej influencerzy, którzy są coraz chętniej oglądani i obdarzani coraz większym zaufaniem przez odbiorców. Mający coraz większe zasięgi, a jednocześnie coraz silniej sprofilowane grupy odbiorców. Wybór wydaje się prosty, o ile mówimy o dobrze dobranym do kampanii influencerze, ale to już temat na zupełnie inną opowieść.

 

Iga Stachowicz

Iga Stachowicz

Content Manager


W Lettly odpowiada za treści oraz budowanie wizerunku w social media. Chętnie dzieli się najświeższymi newsami ze świata Instagrama i influencerów nie tylko na blogu, ale także w naszym newsletterze. Prywatnie jest prawdziwą koneserką memów oraz Netflixa.

POZNAJ LETTLY!

EBOOKI

Okładka e-booka: Jak zacząć współprace z influencerem? Okładka ebooka: The Hitchhiker's Guide to Instagram Galaxy Okładka ebooka: Jak zaplanować skuteczną kampanię z influencerami?