Najważniejszy moment w historii polskiej reklamy - Lettly

Rada Reklamy wprowadza w życie dokument, który zmienia polski rynek reklamowy, a rodzice wreszcie mogą przestać martwić się o swoje dzieci.

 

Światem wstrząsnęła seria wydarzeń kompletnie bez znaczenia, a jednym z nich jest nowa inicjatywa Rady Reklamy. Nie słyszeliście o Karcie ochrony dzieci, dokumencie zmieniającym rynek reklamowy w Polsce? Albo słyszeliście i spłynęło to po Was jak po kaczce? Widzieliście nagłówek w feedzie i nawet w niego nie kliknęliście? Każdą z tych postaw jesteśmy w stanie zrozumieć. Dlaczego?

 

Zacznijmy od paru faktów, czyli kto, co i po co.

 

Rada Reklamy to związek stowarzyszeń, który teoretycznie istnieje po to, żeby regulować rynek na którym działamy, a o którego działalności dowiadujemy się czasem tylko z branżowych newsów. Teraz okazało się, że przez dwa lata (sic!) pracował nad dokumentem, który nie ma żadnego wpływu na rzeczywistość. O Karcie ochrony dzieci prezes Rady Reklamy, Agnieszka Kępińska-Sadowska mówi na przykład, że jest „wyjątkowym dokumentem również na skalę europejską ze względu na fakt, że adresuje i reguluje ochronę najmłodszych w duchu najnowszych wymagań i zaleceń prawnych Unii Europejskiej” – jeśli szukacie porady jak mówić dużo i długo, ale tak, żeby nic nie powiedzieć, to tu macie przykład. O podmiotach wchodzących w skład Rady Reklamy powiedziała, że „z troską i zaangażowaniem będą oni promować przyjęte w środę najwyższe standardy ochrony najmłodszych w komunikacji marketingowej”.

 

Przypomina to przemówienia państwowych dygnitarzy, modne jakieś kilka epok temu.

 

Nie czepiamy się samej idei dokumentu, o którym mowa. Dzieciaki trzeba chronić przed wieloma rzeczami i nie będziemy z tym dyskutować. Na rynku reklamowym już jest sporo regulacji, powstałych właśnie z myślą o tym. Bardziej nas zastanawia zasadność ogłaszania dokumentu, którego jedyną rolą jest mówienie jak powinien wyglądać świat. I to mówienie w taki sposób, żeby powiedzieć rzeczy oczywiste, nie dodając do nich nic odkrywczego. I na czym minęły dwa lata pracy nad tym wszystkim? I komu to w ogóle potrzebne? Albo jak Rada Reklamy definiuje “reklamę”? Na konferencji była też mowa o dbaniu o dzieci podczas castingów, więc chyba nie traktuje się jako reklamy lokowań produktów w social mediach. Ot, na przykład na Tik Toku, który swoją drogą zaliczył wtopę w kwestii kontroli wieku użytkowników.

Kartę ochrony dzieci ogłoszono na specjalnej konferencji, na której obecny był Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak. Oprócz tego, że przyszedł, to powiedział kilka ważnych rzeczy, na przykład, że „reklama nie może naruszać praw dzieci”.

 

via GIPHY

 

 

Dzieciaki uratowane. Rzecznik ucieszył się również, że „reprezentatywne grono środowisk reklamodawców dostrzegło ten problem”. Dodajmy, że w tym reprezentatywnym gronie oprócz takich podmiotów jak SAR czy IAA, znajduje się między innymi Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie. Możemy więc być chyba wreszcie pewni, że reklamy piwa zaczną szanować bezpieczeństwo dzieci. Tak?

 

My to szanujemy, chcielibyśmy tylko wiedzieć, po co? Bo wygląda to wszystko na zlot osób, które rzeczywisty udział w branży reklamowej mają już za sobą i teraz miło byłoby, żeby nie czuły się niepotrzebne. Tak jak niepotrzebny jest słynny organ Rady Reklamy, czyli Komisja Etyki Reklamy, do której każdy może złożyć skargę, jeśli mu się jakaś reklama nie podoba, a branżowe portale mogą wtedy napisać o tym newsa. Komisja orzeka, czy zaskarżona reklama jest spoko, czy nie spoko i można napisać kolejnego newsa. Tyle. Jeśli macie jakieś inne pomysły, czemu to wszystko służy, możecie się z nami podzielić.

 

Źródło cytatów: wirtualnemedia.pl

 

Iga Stachowicz

Iga Stachowicz

Content Manager


W Lettly odpowiada za treści oraz budowanie wizerunku w social media. Chętnie dzieli się najświeższymi newsami ze świata Instagrama i influencerów nie tylko na blogu, ale także w naszym newsletterze. Prywatnie jest prawdziwą koneserką memów oraz Netflixa.

POZNAJ LETTLY!

EBOOKI

Okładka e-booka: Jak zacząć współprace z influencerem? Okładka ebooka: The Hitchhiker's Guide to Instagram Galaxy Okładka ebooka: Jak zaplanować skuteczną kampanię z influencerami?