Nowy algorytm Instagrama - wszystko co musicie wiedzieć - Lettly

W zeszłym miesiącu Instagram wydał oświadczenie zapowiadające zmiany w algorytmie regulującym kolejność wyświetlania postów w aplikacji. Jednak czy prośby użytkowników tęskniących za chronologicznym feedem rzeczywiście zostały wysłuchane? Niekoniecznie.

 

Chronologia a algorytm

 

Instagram zrezygnował z chronologicznego układu postów na swoim feedzie w 2016 roku. Zmiana nie spotkała się z entuzjazmem użytkowników. Wielu postanowiło wyrazić swoje niezadowolenie na Twitterze i Facebooku. Blisko 27 tysięcy z nich podpisało również petycję na stronie Change.org, która wzywała Instagram do przywrócenia chronologicznego feedu.

 

Z jakiego powodu Instagram zdecydował się na tak drastyczną zmianę? Twórcy aplikacji w swoim wcześniejszym oświadczeniu argumentowali ją przede wszystkim troską o doświadczenia użytkowników. W ostatnich latach aplikacja bardzo szybko zdobywała na popularności, a większa liczba użytkowników oznaczała również o wiele więcej dodawanych treści. Według twórców, zdjęć na tablicach miało być tak dużo, że przeciętny użytkownik był w stanie zobaczyć jedynie 30% z nich. Mógł przez to przegapić wiele postów, które byłyby dla niego interesujące

 

Zadaniem algorytmu było rozwiązanie tego problemu. Dzięki niemu użytkownicy mieli widzieć przede wszystkim te posty, które były dla nich istotne. Na kolejność wyświetlania wpływało między innymi to, jak długo wyświetlaliśmy treści danej osoby w przeszłości, aktualne zaangażowanie na jej profilu oraz rodzaj publikowanych przez nią treści.

 

W wyniku tej zmiany wiele kont należących zarówno do marek, jak i influencerów odnotowało poważny spadek zaangażowania. Mowa tutaj nawet o 33% mniejszym zaangażowaniu ze strony fanów. Indywidualnym użytkownikom nie spodobał się również fakt, że na ich feedzie często zamiast najświeższych treści pojawiają się starsze posty, czasem nawet sprzed kilku dni.

 

Ostatecznie, pojawiły się głosy, oskarżające Instagram o wprowadzenie zmian tylko po to, aby zmusić marki do zakupu reklam w aplikacji.

 

Nowe zmiany w algorytmie

 

Mimo dezaprobaty użytkowników, algorytm działał na Instagramie blisko 2 lata. Najnowsza zapowiedź zmian jest więc pewnym zaskoczeniem. Co dokładnie przygotował dla nas Instagram?

 

Po pierwsze, przycisk “New Posts”, który pozwoli użytkownikom manualnie odświeżyć ich tablice. Zgodnie z oświadczeniem, przycisk ma być odpowiedzią na skargi użytkowników, których feedy odświeżały się nieoczekiwanie podczas scrollowania.

 

Druga, zdecydowanie ważniejsza zmiana dotyczy tego, w jaki sposób sam algorytm ma decydować o kolejności postów. Instagram ogłosił, że większa waga będzie przywiązywana do tego, kiedy dane zdjęcie zostało opublikowane. Ma to zapobiec pojawianiu się starych postów na wysokich pozycjach na tablicach użytkowników.

 

Oznacza to, że mimo iż Instagram nie wraca do chronologicznego układu postów, będzie priorytetowo traktował świeższe treści. Nadal musimy jednak pamiętać o tym, że na algorytm wpływają także inne czynniki. Zmianie uległa jedynie ich waga.

 

Co to oznacza dla Twojej marki?

 

Mimo tego, że zmiany w algorytmie nie są szczególnie drastyczne, istnieje kilka czynników, na które trzeba zwrócić uwagę.

 

Po pierwsze, moment publikacji staje się o wiele ważniejszy. Warto jest więc wiedzieć, kiedy nasi fani są najbardziej aktywni i dostosować do nich czas publikacji naszych treści.

 

Po drugie, warto również rozważyć częstsze publikacje. Zmiany w algorytmie mają na celu zapobiec pojawianiu się starych postów na tablicach użytkowników, tworzenie świeżych treści staje się więc kluczowe. Dotyczy to nie tylko konta marki, ale również influencerów, z którymi współpracuje.

 

Iga Stachowicz

Iga Stachowicz

Content Manager


W Lettly odpowiada za treści oraz budowanie wizerunku w social media. Chętnie dzieli się najświeższymi newsami ze świata Instagrama i influencerów nie tylko na blogu, ale także w naszym newsletterze. Prywatnie jest prawdziwą koneserką memów oraz Netflixa.

POZNAJ LETTLY!

EBOOKI

Okładka e-booka: Jak zacząć współprace z influencerem? Okładka ebooka: The Hitchhiker's Guide to Instagram Galaxy Okładka ebooka: Jak zaplanować skuteczną kampanię z influencerami?